| TheLastAirbender2 a întrebat:

Buna TPU cam cati ani traieste un caine ciobanesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LittleKidu a răspuns:

10-14 ani

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

10-15ani

| Own3r a răspuns:

Durata medie de viata a Ciobanescului este de 10-13 ani.Desi Ciobanescul german este o rasa robusta, el este predispus unei varietati de afectiuni.Torsiunea (dilatatia) gastrica este o afectiune brusca ce pune in pericol viata cainelui asociata umplerii stomacului cu aer si torsionarii acestuia. Displazia de sold este o malformatie a articulatiei coxofemurale a cainelui ce are ca rezultat durerea, schiopatura si artrita consecutiva. Epilepsia este o afectiune a sistemului nervos care se dezvolta intre varsta de 2-5 ani. Panosteita este o inflamatie a oaselor lungi manifestata in timpul cresterii. Aceasta determina durere si schiopatare pana la maturitatea corporala a cainelui. Piodermita se refera la infectiile severe ale pielii. Punctele fierbinti sunt zone de eczema umeda. Pannus-ul este o afectiune a ochiului care are ca rezultat aparitia inflamatiei acestuia. Mielopatia degenerativa este o boala degenerativa, progresiva a maduvei spinarii care, incetul cu incetul, determina slabiciune si, in cele din urma, imposibilitatea utilizarii membrelor posterioare ale cainelui(paralizie). Diabetul este o boala a pancreasului asociata unei productii insuficiente de insulina. Insuficienta pancreatica este o alta afectiune pancreatica care determina imposibilitatea digerarii adecvate a alimentelor.

In plus, Ciobanestii germani prezinta o incidenta crescuta a alergiilor, infectiilor auriculare (ale urechilor) si a cancerului malign, cum ar fi hemangiosarcomul. sper ca am putut fi de ajutor... ti-am dat si cateva lucruri in plus care presupun ca ai fi curioasa sa le citesti. pup!

| Apocaliptic a răspuns:

Cainele meu ciobanesc de la tara a trait 14 ani!
Dar durata medie este de 10-13 ani.

| UcigasHBM a răspuns (pentru Apocaliptic):

Cam pana in 12 ani depinde daca ai grija de el

| Crispor a răspuns:

Cam 10-12 ani

| UcigasHBM a răspuns:

Cam 12 ani daca ai grija de el