| Matei4 a întrebat:

Cancerul la pancreas si ulcerul sunt usor tratabile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca se detecteaza la timp este

| Violleta2022 a răspuns:

Ulcerul este usor de tratat in ziua de azi, fiind disponibil un tratament eficient, de completva antibiotice puternice. De asemenea este operabil, cu succes, chiar daca este detectat mai tarziu.
Din pacate, pentru cei bolnavi de cancer la pancreas, nu exista tratament, iar operatia este una cu grad ridicat de mortalitate.

| Andreeush a răspuns:

Ulcerul poate fi tratat însă cancerul pancreatic e mai dificil.
Cancerul pancreatic este diagnosticat, de obicei, într-un stadiu avansat deoarece simptomele sale nu se manifestă până atunci. Semnele încep să apară după ce tumora a ajuns la o dimensiune considerabilă.
Numai 10-15% din pacienții cu cancer pancreatic sunt diagnosticați în timp util pentru a putea fi operați.

| minrest a răspuns:

Ulcerul, chiar intr-un stadiu avansat, poate fi tratat cu pronostic favorabil; cancerul la pancreas in schimb este printre cele mai grave forme de cancer; pronosticul este funest in aproape toate cazurile. Totusi, trebuie luptat si impotriva lui, nu se stie niciodata.

| gabicoo a răspuns:

Ulcerul se poate trata! Nu e ușor. Durează. Trebuie răbdare, regim alimentar și tratament.
Cancerul? Prefer să nu mă gândesc la așa ceva!

| Bizon95 a răspuns:

Din cate stiu eu daca cancer la pancreas aproape sigur mori
https://www.cancer.org/......rates.html

imi pare rau ca iti spun asta :(

ulcerul se trateaza, nu foarte greu daca se elimina complet motivele din care a aparut, iar motivul principal e stresul, daca persoana traieste in continuare in stres atunci e foarte greu si dureaza foarte mult sa il tratezi

| Raven a răspuns:

Ulcerul, da.
Cancerul la pancreas, de obicei, e detectat târziu fiindcă nu prea se manifestă până atunci iar rata de supraviețuire, din păcate, e mică.

| Sonia822 a răspuns:

La pancreas, si plamani pacientul poate trai 8 luni, un an, poate mai mult. Evolutia e cam rapida. La fical mediu. La alte organe mai lent. Pe langa citostatice si raze (daca are recomandare)incearca un tratament naturist cu CBD. Intra pe Cannnabis oil succes stories (Facebook grup) documenteaza-te bine de tot, cauta FECO cure. Gasesti si la noi in ro, dr mai slabut. Daca vrei ulterior detalii, sa-mi scrii in privat. Scopul utilizatii e medicinal. Conteaza gradul, daca e la inceput, depaseste 5 ani. Poate ajunge la 15 si tot inainte. Speranta, rugaciune multa la Sf Nectarie (rugaciunea meditatie stopeaza evolutia) fara dulciuri, fara carne, pentru prelungirea vietii. Conteaza starea de spirit, pacientul sa ramana mereu pozitiv, sa rada mult zilnic. Chiar si fortat. Familia sa nu dispere, nu intotdeauna inseamna condamnare. Ramai pozitiv, si sa nu te afecteze nimic. Cand vei simti ca cedezi, mergi la biserica. E singurul lucru de care te poti agata, si vei primi raspuns bun. Sanatate. Trimite biopsia pentru evaluare si in strainatate, sa inlaturi orice suspiciune. In ro, UNEORI mergi sanatos si te intorci bolnav..desi nu esti.

| 1Me9 a răspuns:

Depistate la timp sa pot trata, nu consider insa niciun caz unde e prezent cancerul ca fiind,, usor tratabil".
In timp cu tratament, ulcerul se trateaza, chiar daca nu consider ca e neaparat usor.

Multa sanatate!

| StoianMario1990 a răspuns:

Ce-mi zici tu sunt boli extrem de grave. Daca se gasesc la timp se pot trata dar daca nu atunci acestea pot avansa alarmant.