| anonim_4396 a întrebat:

Când vine un coleg sau un grup de colegi la mine sunt incapabil sa le zic sau sa mimez ceva.Adica nu ca nu vreau, nu pot sa îmi imaginez nimic. Singurele cuvinte pe care le pot zice sunt:Bună, Salut, Da, Nu, Nu știu, La revedere. Nu e ca și cum mi-ar fi frica de ei. Când ma duc la o fata sau la un băiat din clasa, nu știu ce sa ii zic sau ce sa ii fac. Ciudat este ca, atunci când stau în camera mea, singur, încerc sa ma relaxez. Adică vorbesc de unul singur în fata oglinzi și încerc sa îmi reproduc unele scene cu ei, ascult muzica, cant s-a.m.d. Îmi puteți spune ce poate sa fie? Sufăr de o tulburare mintala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Fobie sociala? Faptul ca "Adică vorbesc de unul singur în fata oglinzi și încerc sa îmi reproduc unele scene cu ei... etc" ne arata ca deja, începi să.ti creezi propria lume, fix cum iti convine tie, cu persoanele si textele care.ti convin tie, lucrul acesta nu este ceva nociv, până intr.un punct, bineînțeles. Într-un punct însemnând, de exemplu: "maine am o întâlnire importanta, pe o anumită temă, iar eu acasa, imi pregătesc câteva idei principale. Dar la tine, deja e altceva. Fiindca; conform spuselor tale; esti incapabil să porți o conversație reală ci doar conversații imaginare; petrecute în mintea ta.

| DarthNiger a răspuns:

Inseamna ca ai nevoie de prieteni

| anonim_4396 explică (pentru DarthNiger):

Daca as fi eu impreuna cu un coleg, in toata clasa, as putea sa vorbesc cu el ore intregi.Dar daca sunt toti in jurul meu, ma intimideaza si imi pierd cuvintele.Cu familia mea vorbesc toata ziua, nu am probleme.Am vorbit cu profesoara mea de romana si a spus ca aceasta interventie se trateaza la spitalul de psihiatrie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu suferi de nimic, fii fără grijă. Este normal să nu prea ai ce conversa cu oamenii pe care nu prea îi cunoști, pentru că nu poți merge la un străin random și să îi povestești ce ai mâncat alaltăieri la prânz.
Nu ești obligat să vorbești cu toată lumea. Nici eu nu am vreun interes să îmi fac prietenii pe viață cu toți colegii de grupă. laughing
Bănuiesc că și colegii ăștia ai tăi sunt genul ăla care spun "Bună" și după așteaptă mare monolog de la tine. Poate ei sunt problema de fapt.
Atâta timp cât poți vorbi lejer cu familia ta e totul în regulă.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Problema mea este ca nu pot sa ma incadrez in societate.Eu visez cu ochii deschisi ca sunt cel mai vorbaret din clasa, fac numai tampenii, ma bat si ma cert cu baietii, ma dau mare printre ei si cand ajung in clasa sunt exact opusul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai linistit ca nu esti caz de psihiatrie, iar cine spune ca ai tulburari, bate campii.
Probabil esti o fire mai introvertita si te vei schimba cu timpul. Sa stii ca este foarte bine ca vorbesti in fata oglinzii, te va ajuta pe viitor la examene orale, prezentari etc

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Problema mea este ca nu pot sa ma incadrez in societate.Eu visez cu ochii deschisi ca sunt cel mai vorbaret din clasa, fac numai tampenii, ma bat si ma cert cu baietii, ma dau mare printre ei si cand ajung in clasa sunt exact opusul.Deci nu ca nu vreau sau ca sunt nepasator ci am dezechilibru emotional.Cum s~ar zice:"Eu sunt blestemat sa traiesc printre nori, nu pe Pamant ca toata lumea"

| edit28 a răspuns:

Da

| epurasu a răspuns:

Du-te la medicul de familie vezi ce-ti spune, probabil e vorba de o depresie care se poate vindeca prin cateva sedinte la un psiholog.