| CorleoneGyovanny a întrebat:

Salut TPU.
Nu știu ce e cu mine, de la un timp când sunt undeva pe stradă, la muncă sau oriunde ma dau prea important, adică dacă merg pe stradă și trec pe lângă un grup de oameni încep sa merg încordat si sa ascult muzica la telefon și lumea se uita la mine. Mi-a mai zis cineva ca sunt handicapat, adică nebun cu fazele astea, cum pot scapa de ele, o fi vreo boala mintală?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai dupa intrebarile pe care le pui ai ceva probleme, nu neaparat ca esti bolnav mintal cum te-ai autodescris mai sus.
Eu zic sa consulti un medic psihiatru pentru aceste stari anxioase de care te-ai plans si pe alte topice.
Foarte multi romani sunt necunoscatori cand vine vorba de domeniul medical, isi pun singuri diagnostice, multi nu stiu ca nu toata lumea care merge la psihiatru este nebuna!
Ne-am obisnuit ca popor sa fim aroganti si sa ne dam destepti si asa o sa ramanem mult timp, inculti si cu idei preconcepute.
Nu toate tulburarile psihice te fac bolnav psihic!
Insa toate tulburarile au nevoie in primul rand de tratament medicamentos si de schimbare a comportamentului, a mediului care a dus la acea tulburare, insa schimbarea mediului este de cele mai multe ori imposibil de realizat si aici trebuie sa existe un indrumator, de aceea multi gresesc si recomanda pentru depresie psihologul si nu psihiatrul, pentru ca depresia si anxietatea au se pare si un factor comportamental, ceva gresit in rutina indivizilor. Cu alte cuvinte pastilele ajuta dar nu vindeca, decat daca te ajuti tu sa te vindeci!

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Cum adică boss te dai important la niște oamenii de pe strada pe care nici nu-i cunoști? Cum adică mergi încordată? Emoții sau ce? Tremuri ca ai mai spus asta ori era în alta întrebare ers cineva care zicea ca tremură când trece pe lângă oamenii ce muzica asculți? Ce fel de muzica asculți?

| pufulescu0o a răspuns:

Se cheama agorafobie. Un psiholog te poate ajuta!

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Pai suferi de aroganta? probabil te crezi super importan și superior celorlalți. Nu mai face asta, nimeni nu e mai presus. Toți suntem egali.