| sunshine15 a întrebat:

Care ar fi sa zicem greutatea "ideala" la varsta de 17 ani si inaltimea 1.75?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andreeamirabelle a răspuns:

Badboy12Spike sa stii ca daca acelea chiar sunt inaltimea si greutatea ta ai probleme mari, esti cu 30 de kg mai slab decat ar trebui, consulta un nutritionist urgent! Revenind la intrebare, ca fata ideal este sa ai 65 dekg la inaltimea data, dat e ok si cu 2-3 kg in plus sau in minus.Ca baiat ideal ar trebui sa ai 75 kg. Iata cum se calculeaza:
-pentru fete:afli cati cm ai peste 1 metru si scazi 10(ex:1, 67m => 67 cm peste un metru => 67-10=57kg)
-pentru baieti:trebuie sa ai exact atatea kg cati cm ai peste un metru(ex:1, 85 => 85 cm => 85 kg)

8 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Băieţi:65-70
fete:60-65

| Adry05 a răspuns:

Cam 65 de kg, iar ca baiat de la 70 in sus. (maxim 75)

| τττ a răspuns:

60-65.

| Wehes a răspuns:

Aflii de aici : http://calculator-greutate-ideala.host22.com/
( introduci, varsta acolo in casuta, inaltimea si cate kg ai acum. )

| protopopicitorescovici a răspuns:

Poi daca esti baiat trebuie sa ai 70-75 kg, daca esti fata trebuie sa ai 65-68.

| protopopicitorescovici a răspuns:

Din cate stiu eu...dar nu se stie ..Nu vreau sa iti fac probleme..deci nu sunt 100% sigura, dar 95 da!big grin

| Badboy12Spike a răspuns:

Salut eu am 14 ani si am 50 de kile si 1.80 inaltimea! eu zic ca greutatea ta ideala ar fi de 55-60 de kile

| Hussky a răspuns:

Greutatea ideala la varsta ta si inaltimea ta ar fi intre 66 si 70 de kg, cam pe la 68 ar fi perfect.