| AnonimDedicat a întrebat:

Varsta: 18 ani, inaltime: 1.75-1.80, greutate: 55kg, care este inaltimea ideala si greutatea la aceasta varsta? Din cate am inteles ar trebui sa am vreo 70kg la 18 ani, este rau ca am atat de putine? Cum as putea sa remediez problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu e rau ca ai atit de putine decat din motiv... estetic. Adica cum arati. Unui barbat ii sta totusi bine sa fie bine facut. Dar asta nu inseamna ca e o problema cu cei slabi. Doar ca unii fac o diferenta. Daca tu te simti bine in pielea ta, e cit se poate de OK.
Din punctul vederii al sanatatii, faptul ca ai mai putine kg nu e deloc o problema, decat daca ai slabit in ultimul timp, atunci arata o problema ce poate fi grava de sanatate. Dar daca asa ai fost mereu, chiar nu e o problema, asa esti de la natura. Mai bine asa decat supraponderal. Atunci chiar ai avea probleme.
Cum poti sa remediezi problema? Facind ca mine, mergind la sala. Si eu am avut un deficit serios de kg. La 1.96 aveam doar 66 de kg. Dupa doi ani de tras din greu la fiare la sala, am fost foarte motivat sa o fac, am ajuns la 86 de kg. Inca eram slabut, dar incepeam sa arat binisor. Niste muschi in plus desigur ca te fac sa arati bine.

| aditimus a răspuns:

Sa mananci.

| Violleta2022 a răspuns:

Revino dupa ce te masori, ca inaltimea asta cu 5cm diferenta, nu face nici un sens.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca baiat trebuie sa ai asa:
la 1.75m - trebuie sa ai 75kg
la 1.80m - trebuie sa ia 80kg

Ca Fata trebuie sa ai 10kg mai putin decat inaltimea, adica:
daca ai 1.75m trebuie s aia maxim 65kg.

Tu esti super-slab (sub ponderal) cu un minus de 20kg si ai mare nevoie sa dublezi sau chiar sa triplezi portiile de mancare, fiindaca numai mancand serios te poti ingrasa, sau macar sa ajungi la greutatea NORMALA de 75-80kg.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Trebuie sa aiba BMI normal, daca e asa, e normal, nu e subponderal, am dat site unde sa vada asta.
Si depinde cum se simtte el bine.
Mai bine sa aiba mai putine kg.

de la 56 pana la 77, e normal, la 1, 75 m.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e rău.

| Mosotti a răspuns:

Dupa calcul BMI de la 56 la 78 esti pe normal la 1, 75 m, uite aici:

https://www.calculator.net/......lator.html

Ptr 1,8 m:

intre 59 si 85

Acuma depinde cum te simti tu bine.

Nu e rau daca ai asa putine daca te simti bine asa.
Ai putea rezolva problema mancand mai mult, e f simplu.

Răspuns utilizator avertizat
| MrAM a răspuns:

Cauta body mass index pe internet/ BMI si iti calculezi acolo greutatea ideala.

| IarsiIar a răspuns:

Violleta2022, ce inseamna "nu face nici un sens"?
Ai nevoie si de un dictionar? Iti trimite mama.

| Mosotti a răspuns (pentru IarsiIar):

Nu face nici un sens = nu are sens, nu e clar? Se mai zice si asa.

| IarsiIar a răspuns (pentru Mosotti):

Tu esti si Violleta?
Nu stiu zau unde se mai zice si asa. Poate la antipozi.

| Mosotti a răspuns (pentru IarsiIar):

Cum sa fiu Violeta? Avem viziuni total opuse la multe.
Mai ales in conceptii referitor la adolescenti si tineri.

| IarsiIar a răspuns:

La 18 ani si eu aveam 1, 75. Si tot pe la 55 de kg ma aflam. Nimeni nu s-a alertat ca as fi prea slaba. Asta e varsta. Poate baietii (nu ne spui ce esti) sa aiba ceva mai mult, avand si oasele mai mari.
Eu abia dupa 20 de ani am facut 62 de kg si de care medicul imi spune ca sunt bune. Ideal era 60.

| Kaonashii a răspuns:

Esti subponderal/a
Trebuiie sa maresti nr de calorii
55 de kg e foarte putin la 1.80

| Mosotti a răspuns (pentru Kaonashii):

E subponderal cu 1 kil doar, de la 56 la 77 pentru 1, 75 m, e pe normal BMI-ul.

| Kaonashii a răspuns (pentru Mosotti):

1,80...

La 15 ani aveam 1, 80 si 65 de kg si eram extrem de slab

| Mosotti a răspuns (pentru Kaonashii):

Si de ce nu mananci? Nu-ti plac si tie dulciurile? Ca daca mai mananci si din alea afara de mancare de o mananci, iei in greutate, si dupa aia le scoti cand ai ajuns la greutatea normala si te mentii acolo cum te mentii si acum la greutatea actuala.

Eu mananc dulciuri, de ex aseara am mancat 405 g salam de biscuiti si am avut 1750 Kcal doar acolo, total 4035 Kcal fata de 2300 cat ard.
Tu arzi cam 2200-2300.
La 700 Kcal in plus pe zi fata de ce arzi iei 0, 1 Kg adica 100 g.
Dar eu ma mentin la 64-65 Kg la 1, 7 m ca am grija sa nu sar de kcal alea pe zi, tu ai nevoie sa iei.

De ex daca mananci 130 g ciocolata pe zi in afara de ce mananci acum, o sa iei 3 Kg lunar, daca o imparti in 3-4-5 transe, nici nu simti ca mananci aia, dar sa nu scoti mancare pe care o mananci acum, nu scazi din ea, daca vrei sa iei mai multe kg intr-o luna, maresti ciocolata, e simplu.
Dulciurile is metoda cea mai buna de a lua, ca au volum mic si kcal multe, ca asa daca mananci mancare in plus trebuie sa mananci prea multa si poate nu poti.

Nu e asa greu sa iei in greutate daca vrei si nu iti place cum arati, la 65 Kg erai oficial pe normal, dar daca vrei si nu iti place asa, trebuie sa iei masuri.
Pana la 77 esti normal. Macat 70 sa ai.

Sunt bune si dulciurile, nu stiu ce au aia cu ele, doar cu moderatie.
Nu au nimic, manca lumea acum 50-70 de ani gogosi cu dulceata, salam de biscuiti, clatite cu dulceata si n-au mai avut nimic.
Acuma a aparut dulciofobia asta si zaharofobia.
Manca lumea zahar pe paine si tot asa nu mai aveau nimic.
Mancau acadele care alea aveau 80 % zahar ca si rahatul.
Doar ca nu se sarea de kcal in plus.

Mancau vata de zahar copiii, inghetata, marmelada.
Singura chestie e sa te speli pe dinti imediat bine dupa dulciuri sa nu faci carii.

| BPRafael a răspuns:

IMC= G/β trebuie să fie peste 18, 9 si sub 24, 9 Ideal la tine cam 57-60 kg minim, maxim 75 kg ar merita să ai...
Alune si ulei de măsline au multe calorii, verifica tiroida, daca are arderi mari de regulă esti mai slab. După căsătorie pui sigur pe tine, bucura-te ca nu esti gras, doar 2-5 kg iti trebuie in plus momentan