| BadassFox a întrebat:

care sunt sansele sa primesc varicela după ce am intrat in contact cu o persoana cu varicela ( o strângere de mana), după care m-am spalat insistent. Mentionez ca eruptiile nu erau existente pe mana si am avut toate vaccinurile de mic copil.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Bolnavii sunt cel mai contagiosi in perioada de 3 zile dinaintea eruptiei. Contagiunea se face pe cale respiratorie, stand cu persoana respectiva in aceeasi incapere. Deci strangerea de mana nu reprezinta factor de risc, iar spalatul nu te ajuta cu nimic. Vaccinarea impotriva varicelei nu este in lista de vaccinuri obligatorii, trebuie sa verifici daca ti-ai cumparat tu vaccinul din proprie initiativa (sau parintii).

| William a răspuns:

100%.

| BadassFox explică:

Eu nu am avut varicela, iar vaccinul părinții l-au luat

| BadassFox explică:

Țin sa menionez ca bolnavul avea 7 zile de cand a facut varicela

| Tenchiu a răspuns:

In primul rand trebuia sa ne spui daca tu ai avut vreodata varicela. Daca ai avut, poti sta linistit, daca nu te-ai infectat deja. Virusul se transmite prin aer asa ca nici de o strangere de mana nu era nevoie pentru a lua virusul.