| Karmesytta a întrebat:

cateodata cand sunt singura pe strada incep sa intru in panica fara sa vreau sau cand e prea liniste in jurul meu intru in panica.Intr-o zi a trebuit sa raman in tramvai singura o statie si am intrat in panica si simteam ca mi se face rau.Nu tot timpul, dar se intampla.Inainte ma faceam ca o leguma acum mai pot sa ma controlez, dar problema e ca apare sentimentul acela de panica.Cum pot sa trec peste? Mi-e frica sa merg singura undeva daca e foarte departe si vreau sa depasesc asta ca nu o sa reusesc sa fac nimic in viata daca sunt asa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi au momente de genul asta! sunt datorate lumii inconjuratoare. ne creem singuri aceste momente de panica. ne ingrozim de stirile de la ora 5, de articolele din ziare, chiar si de nesimtirea celor din jurul nostru: vecini, prieteni, colegi, participanti la viata de zi cu zi! cred ca trebuie sa intelegi ca evolutia societatii este in regres! adica, nesimtirea, proasta educatie, tupeul fals al unora, o sa fie tot mai vizibile in jurul tau, al nostru. cateodata s-ar putea ca si niste asa-zise scenarii pe care ti le faci singura sa te influenteze. ai poate prea mult pesimism in tine? schimba-te! uita-te in jurul tau la culorile naturii, asculta muzica ritmata, trateaza cu ironie micile intamplari neplacute din timpul zilei, schimba-ti culorile. si n-ai spus nimic de prieteni, cunostinte. poate ca ar trebui sa iesi mai mult cu ei, sa socializezi. si trebuie sa-ti mai spun ceva: dupa ce am luat carnetul mi-a fost frica prima luna in trafic. eram asa de stresat! aveam impresia ca incurc circulatia. apoi, am stat si am privit dezinvoltura altor soferi. si mi-am zis: eu de ce nu sunt asa? daca respect regulile nu patesc nimic! si nu mai am nici o teama, in ciuda faptului ca traficul e plin de drogati si betivi la volan.trebuie si tu sa gandesti la fel: "de ce alte fete/femei pot si eu nu pot"? sunt convins ca o sa poti! TU, PRIN PROPRIA TA VOINTA! succes! sunt sigur ca vei reusi!

9 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Mergi la psiholog, atacurile de panica si fobiile nu trec de la sine sad
Bafta!

| giony54 a răspuns:

Este un atac de panica din cauza ca la cap nu ajung vitaminele din comlexul B care sa hraneasca crierul suficient.Se trateaza.

| Karmesytta explică:

Cand sunt singura acasa nu am probleme

| Woman2Womanro a răspuns:

Gandestesanatos.ro - gasesti psihologi axati pe panica. Dar nu mori din asta, stai linistita.

| MirceaRadu21 a răspuns:

Ai atacuri de panica din diferite motive.Pentru sanatatea ta ar trebuie sa mergi la un doctor si sa ii povestesti ce ti se intampla. Poate cateva sedinte la un psiholog si ai trece peste problemele astea.Mult succes

| Hossam a răspuns:

Ai fost obisnuita sa ai mai mereu pe cineva prin preajma ta! Si acum te pierzi cand ramai singura, ai atacuri de panica. Incearca sa treci singura peste! Daca nu poti, du-te la un psiholog. Take care. happy

| Ntz_Radu_1997 a răspuns:

Stiu cum te simti, si eu am trecut prin asta, totul s-a remediat cand am rugat pe cineva sa ma urmareasca de la distanta pe o distanta mare de mers, pentru a ma convinge ca nu mi se intampla nimic! Senzatia de panica apare datorita stresului acumulat in ultima perioada (cel mult 2 saptamani dupa cercatarile facute in America, si eu am inceput sa ma documentez), din cauza certurilor in familie sau viata personala, si cand te vezi singura subconstientul actioneaza fara vointa ta sub forma sentimentului de panica, pentru ca nu este nimic in jurul tau care sa te poata proteja! Nu este normal sa ti se intample intr-un fel de necontrolat, dar in mare parte este firesc, toti patim asta uneori! Incearca sa fii calma, nimic nu ti se poate intampla cand ai incredere in tine! Mult succes in ati depasi teama, sper ca te-am ajutat!

| Mogodau a răspuns:

Ma iei pe mine ca baiat de companie laughing