| IoanaMihaela5267 a întrebat:

Salut,in seara aceasta pe Instagram,mi s-a adresat urat pe un grup,nu stiu daca a fost in gluma sau nu (cunosc "agresorul") dar in timp ce citeam,simteam ca-mi bate inima,simteam de parca as fi atacat. Vreau sa zic ca de obicei cand cineva se ia de mine prin intermediul retelelor de socializare,imi bate foarte tare inima.Tin sa mentionez ca practic sporturi de contac si nu am nici o treaba cand intru in ring, in schimb incep sa ma "panichez"cand merg pe strada, alaturi de alti prieteni/prietene, in cazul in care se ia cineva de mine si sunt de fata cu prietenii mei incep sa fiu "moale" sa-mi aud bataile inimii in cap si sa amutesc.Se poate numi un atac de panica? Cum mi as putea da seama daca am asa ceva si daca am cum as putea sa fac sa dispara

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabrieloKg a răspuns:

Este foarte usor sa te lupti cu pumnii, dar este mai greu sa te lupti cu creierul.
Poate atunci cand te simti atacat la persoana, te panichezi pentru ca e ceva ce nu poti lupta cu forta fizica.
Corpul tau nu stie cum sa reactioneze, de aceea devi moale.
Asta e parerea mea.
Spun astea pentru ca, sunt persoanele acelea care se pricep sa dea din gura si realizezi ca nu poti sa le intorci cuvintele si sa castigi, sa te pui intr-o lumina buna si asta te dezarmeaza.
Nu e atac de panica, doar o reactie neplacuta deoarece intra adrenalina in functiune, creierul avand nevoie de mai mult oxigen si sange sa proceseze situatia.
Eu recomand sa te gandesti ca e ceva ce poti controla, daca stii sa te bati, nimic nu te poate rani fizic.
Apoi trebuie sa inveti cum sa te controlezi la nivel psihic.
Persoane care sa te atace verbal vor fi multe, dar ei nu te pot rani decat daca le permiti.
Sufletul, nimeni nu ti-l poate lua, mintea e a ta. Loveste cu mintea cum lovesti cu pumnul. Fereste-te cu mintea, cum te feresti de adversar.
Imagineaza-ti ca, cuvintele urate si situatiile neplacute cate te fac sa te simti prost, sunt o lupta in ring.
Calmeaza-te, inspira adanc si expira usor de mai multe ori.
Apoi fa-ti planul de atac, daca nu poti ataca sau nu vrei, gandeste-te la exchiva, cum te poti feri.
Nu uita - oamenii nu te pot rani la nivel mental decat daca le permiti tu.

| IoanaMihaela5267 explică (pentru GabrieloKg):

Foarte bun raspunsul, iti multumesc

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu nu cred că-i atac de panică, la atacul de panică te sufoci și nu prea mai poți respira dacă nu știi să-l ții sub control. tu ești doar orgolios și nu suporți să se zică ceva nasol despre tine și atunci te enervezi.

| AlinMrs a răspuns:

Tocmai ai descris un atatac de panica. Eu zic sa te concentrezi,, pe lucrurile reale,, si sa nu iti faci mii de scenarii in cap cu ce ar putea merge nasol. Se mai numeste si overthinking in engleza.

| IoanaMihaela5267 explică (pentru AlinMrs):

Sa stii ca mai fac asta cu overthinking, iti multumesc

| aleee5262 a răspuns:

Eu cred ca e doar atac de panica dar din moment ce faci un sport de lupta n ai de ce sa ti faci griji. Pe online nu contează cine se ia de tine ca e plina lumea de hateri si cand dai de ei fata n fata nu mai au atata tupeu