| anonim_4396 a întrebat:

Ce e urat la mine?
Cearcanele.

Am cearcane mari și negre.

1. Ma hidratez destul de bine
2. Dorm suficient, 8-10 ore pe zi
3. Mananc cât de cât bine, chiar dacă ar mai trebui sa mananc fructe și legume.
4. Am încercat tratamente cu castraveți, corector dar nu au funcționat.
5. Nu le moștenesc.

Am 13 ani și le am de foarte mult timp, mai exact de când nu am mai mâncat și am avut lipsa de vitamine, fier etc.
Mi-am facut analizele acum și da, nu am nici o lipsa de vitamine, fier, calciu, sunt apta.

Am un ten deschis la culoare, și cearcanele acolo distrug totul, se văd foarte urat.
Sincer, singurul lucru imens care mă deranjează la aspectul meu fizic sunt cearcanele, le urăsc.

Am folosit puțin corector și sunt mai negre și mari acum.

Imi recomandați ceva creme, sau îmi spuneți cum ați reușit voi sa scăpați de ele?

Mulțumesc, o zi bună!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cearcanele sunt trasaturile fetei care ne deosebesc.

Eu rezolv simplu problema cearcanelor: nu ma uit in oglinda sa le studiez! happy
Cui ii plac, ii plac si cu- si fara cearcane, iar pe restul nu le bag in seama...

Cel mai periculos este sa folosesti chimicale (creme, pudre etc.) pentru a le ascunde, fiindca iti distrug tenul, iar dupa varsta de 30-40 ani vei fi nevoita sa-ti pui tencuiala pe fata, dupa care sa te duci la zugrav pentru vopsire... big grin

Cel mai bine este sa te speli zilnic de 2-3 ori pe fata, dintra care prima sa fie obligatoriu cu apa rece curgatoare, imediat dupa ce te-ai sculat din pat.
Si inca ceva: buna dispozitie ascunde, iar tristetea si nervii fac sa apara mai tare ridurile si cearcanele!

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Mulțumesc frumos pentru răspuns.
Sa știi ca te-am votat ca userul anului 2017 XD.

| Samariteanul a răspuns:

Ai 13 ani, da? ...Atunci obisnuieste-te cu ele chiar daca dormi suficient(mie mi se pare ca dormi prea mult).La adolescenta la majortiatea dintre noi ne apar cearcane cam de pe la 12 ani si nu mai scapam de ele.Si eu m-am simtit putin prost cand imi vedeam ochii negri, insa cand am vazut ca toti de varsta mea din jurul meu sunt exact la fel nu mi-a mai pasat.

| anonim_4396 explică (pentru Samariteanul):

Ok. Probabil ai dreptate. Și așa port ochelari și asta mă ajuta.

Nu, nu dorm prea mult, dorm chiar la limita. Un copil de varsta mea atât trebuie sa doarmă. Probabil ca tu dormi cam 4-6 ore ceea ce e grav