| deeeeea1 a întrebat:

Ce inseamna mai clar endometru inceput faza progesteronica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Endometru = mucoasa care captuseste fata interna a uterului.
Endometrul sufera modificari pe toata durata vietii femeii.
In cursul ciclului menstrual, sub influenta secretiei hormonale, el se ingroasa pentru a pregati o eventuala nidatie a oului si pentru a-i asigura nutritia.
In absenta fecundatiei, stratul superficial al endometrului se dezlipeste si este eliminat, formand scurgerile menstruale." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/endometru_3293

Faza progesteronică este una din cele 3 faze prin care trece endometrul în timpul ciclului endometrial!

Începutul fazei progesteronice CORESPUNDE zilelor 15-17 ale CM/ciclului endometrial ( socotite la un CM de 28 zile )!

"Faza secretorie (progesteronica sau pregravidica)

In cea de-a 15 -17-a zi, la baza celulelor apar vacuole de glicogen, glandele devin dantelete, glicogenul de deplaseaza spre partea apicala a celulei, pentru a excreta catre ziua a 25-a. In acest moment partea spicala a celulei se incarca cu mucus. Arterele spiralate se diferentiaza in zilele 25 - 27, tot acum stroma se micsoreaza in grosime prin resorbtia edemului.

Determinismul fazei secretorie este: L.H. - progesteron - faza secretorie." - SURSA :
http://www.e-referate.ro/......03-18.html

Vezi alte detalii la link-urile anterioare, precum şi la linkul :
http://www.referatele.com/......913711.php

Toate cele bune.