| anonim_4396 a întrebat:

La 6 saptamani am fost la ecg., si mi s-a confirmat ca eram insarcinata. dupa alte 4 saptamini, am avut o singerare din ce in ce mai puternica si am fost la doctor.in urma ecografului mi s-a zis ca sarcina care practic avea 11 saptamini, era oprita din evolutie la 7 saptamana.am facut chiuretaj si produsul extras a fost trimis la anatomia patologica.rezultatul a fost, coaguli fibrino-hematici ce includ-fragmente de endometru sub influenta progesteronica, cu modificari arias-stellala nivelul epiteliuluiglandular, hemoragie, congestie si infiltrat inflamator polimorf in corion;-plaje de celule deciduale cu modificari degenerative focale, hemoragie si infiltrat inflamator granulocitar.aspectele histologice corelate cu dateleclinice orienteaza diagnosticul spre endometru gestational; endometria hemoragica.va rog imi poate citi cineva rezultatele si sa-mi spuna ce sa intimplat? de ce am pierdut sarcina? dana

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai pierdut sarcina din cauza ta. In uterul tau nu e nimic anormal, e pur si simplu un uter de sarcina oprita in evolutie. Probabil ca bebelusul a avut o malformatie grava, incompatibila cu viata. Nu trebuie sa te sperii, se mai intampla, asta nu inseamna ca peste 6-7 luni nu vei putea ramane din nou insarcinata si vei avea o sarcina normala si un bebelus perfect.
Fruntea sus si curaj, se mai intampla si nu ai de ce sa intri in panica.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am pirdut 2 sarcini si nu mi-am pirdut increderea.
prima am pirdut-o la 20 de saptamana. a fost cumplit nici acum nu am trecut peste, imi estew foarte greu mai ales cand vad gravidute pe strada imi amintesc si ma gandesc ca putem sa il am cu mine, pote am momente cand ma gandesc ca eu am fost devina insa nu este asa mi s-a descoperit ca am toxoplasma, un virus ce se ia din oua crude sau mai putin gatite, din carnea cruda sau mai putin fiarta din lapte nepasteurizat sau branza dulce (nesarata). te sfatuiesc sa iti faci toate analizele inainte ca sa nu mai ai inca o experienta asa cum em facut eu. te pup

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ce sa iti spun despre rezultate, dar iti pot spune ca si eu am pierdut 3 sarcini in aceleasi conditii(sarcina oprita in evolutie)si totusi inca mai am sperante si voi incerca din nou.nu iti face griji, important este sa iti faci si tu niste investigatii ca sa stii cu ce te lupti. dar ai grija cu ce medic urmezi.eu nu am mers de la inceput la particular si din acest motiv nu am avut un diagnostic fix; stii cum sunt medicii din maternitati...nu le dai...nu te trateaza! asta e realitatea si o stim cu totii.bafta!

| myo a răspuns:

Sincer nu inteleg termenii medicali... dar si eu am avut ghinionul sa pierd o sarcina de 9 saptamani si asta din cauza oboselii si stresului...asta dupa un drum Romania-Germania! Acum femeile nu mai sunt asa rezistente la pastrarea unei sarcini dar am auzit ca Sovata face minuni! Succes