| Mirris a întrebat:

Buna TPU.Ce parere aveti de spitalul Cuza Voda din Iasi? Copilul meu nenascut a fost diagnosticat cu hidrocefalie si spina bifida.Este vreo sansa sa il salveze? Am auzit ca sunt doctori buni si au aparatura speciala pt.astfel de cazuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cazurile de hidrocefalia de la neonatal MCV se trimeteau la Tg Mures cum stiu eu in urma cu 3 ani. Dar mai stiu ca Galati ( asa spuneai ) nu apartine de centrul neonatal regional Moldova din Iasi ci de B. Tu trebuie sa iei legatura cu pediatrii de neonatal de la tine din Galati sa-i intrebi care va fi posibilul tau traseu dupa nastere. Alta varianta poate fi sa nasti la Bucuresti si iti da copilul direct in centrul neonatal B ca sa eviti un transport dificil dupa bastere. Totul depinde de doctori si de caz ale carui amanunte eu nu le cunosc. Imi pare rau ca nu esti intr-o situatie tocmai fericita. Ia legatura cu sefa de sectie de neonatal unde va ajunge copilul sa discutati ce va asteapta pe amandoua. De obicei doctorul cu care nasti nu prea stie ce se intampla dupa nastere pentru ca ei dau copilul mai departe si nu mai au treaba.

| Mirris explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Am inteles ca il dau mai departe spre un neurochirurg deoarece au aparatura speciala la Iasi pt.astfel de cazuri si i se pune un sunt(asa se numeste dispozitivul)sa ii dreneze lichidul. Apoi nu mai stiu cu dumnezeu inainte

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Mirris):

De cand nu mai umblu eu pe acolo posibil ca s-au mai schimbat unele lucruri. Succes!

| Mirris explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Am revenit.Am nascut la spitalul cuza voda din Iasi prin cezariana. Operatia a decurs bine insa copilasul meu nu are mult de trait din pacate.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Mirris):

Nu am vrut sa te descurajez inainte. Tu fa orice sa fii tu bine ca ai zis ca mai ai 4 si aia te asteapta si te iubesc. Succes!

| Mirris explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Stiam cam ce ma asteapta si trebuie sa merg cu dumnezeu inainte.Deocamdata i s-a facut operatia si sper sa-mi dea o veste buna daca nu asta e sunt pregatita pentru orice.Multumesc pentru incurajare.

7 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nimeni nu face minuni la MCV. Cazul e probabil pentru Tg Mures.

| Mirris explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Imi poti da mai multe detalii te rog daca poti?