| Mirris a întrebat:

Buna tpu.Am auzit ca daca vrei sa te internezi la spitalul Cuza Voda din Iasi se intra greu daca chiar daca ai trimitere de la medicul de familie sau externarea de la un alt spital.E adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stim, nu am fost internati acolo si nici nu intentionam.
Totusi, nu cred ca nu sunt locuri, probabil sunt pentru urgente si pentru programari de operatii.
Normal este sa te duci cu trimiterea de la medic si sa te programeze cand sa mergi la spital, asta in situatia in care nu ai o urgenta si te opereaza imediat, fiind luata cu salvarea.
Asa este si afara, mediculd e familie nu-ti da trimitere in spital, doar medicul specialist si totul se face pe baza d eprogramare, de pana la 1 an, chiar dac esti de operat.

Daca este urgenta si ai picat pe jos, chemi salvarea si te duc direct pe masa de operatie, nu or s ate lase sa mori.
Totusi, in Romania toata lumea se duce la spital sa fie trata de o simpla tuse, sau de o colica de burta.

| Mirris explică (pentru Violleta2022):

La mine problema e mai grava.Sunt insarcinata in luna a 8 si de curand am depistat la eco ca bb meu are malformatii, am fost internata in Galati caci de acolo sunt si din pacate nu au aparatura si medici pt.copii cu malformatii si doctorita ma sfatuit sa ma duc la iasi.Am trimitere de la medicul de familie si foaia de externare +scrisoarea medicala de la spitalul din Galati.Tin sa spun ca mai am aprox.3 saptamani pana la nastere si trebuie sa nasc neaparat prin cezariana.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mirris):

Pune medicul tau de familie sa trimita fax la spitalul de acolo si sa te ajute sa te internezi.
Ei pot face asta cu succes, ca doar nu o sa te duci tu atat drum pana acolo, doar pentru o programare.
Totusi, ai incercat la maternitatea din Braila?
Este oricum la jumatate de ora departare de Galati si nu necesita atata efort sa ajungi acolo.

| Mirris explică (pentru Violleta2022):

Ma duc acolo deoarece copilul meu are putine sanse de supravietuire si toti mau sfatuit sa ma duc acolo.deoarece cazurile de genul asta acolo sunt trimise.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mirris):

Atunci, sa ai o nastere usoara si sa fiti si tu si copilasul sanatosi!

| Mirris explică (pentru Violleta2022):

Multumesc frumos