| Mirris a întrebat:

Ce parere aveti de domnul Mereuta Ovidiu doctor ginecolog la spitalul Militar din Galati? Credeti ca e o idee buna sa fac cezariana la dansul? Deoarece copilul meu a fost depistat cu hidrocefalie si trebuie sa fac neaparat cezariana desi am 4 nasteri normale.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Hidrocefalia inseamna ca in capul copilului se acumuleaza lichid si capul devine tot mai mare. Nu poti naste natural, fiindca copilul nu ar incapea prin canalul nasterii. Cel mai bine este sa nasti cu medicul care ti-a supravegheat sarcina, care te-a cosnultat si ti-a facut ecografii inca din primele saptamani, asta este cea mai sigura varianta

| Mirris explică:

Stii vreun caz in familia ta sau imprejur si daca da spune-mi te rog ce s-a intamplat cu copilasul mi-e frica de mor de ce va urma cu copilul dupa nastere.Scuzama daca sunt prea directa

| Brigaela a răspuns:

Nu esti prea directa. Nu stiu un caz in familia mea, dar sunt medic si am vazut in facultate cateva cazuri. Copilasul va avea probleme, unele se vor putea rezolva, dar unele este posibil sa nu se poata rezolva. As vrea sa te linistesc si sa iti spun ca totul va fi in regula, dar exista riscuri mari. Copilul poate avea nevoie de operatii pentru a reduce cantitatea de lichid din cap. Si poate ramane cu retard mental variabil ca gravitate.

1 răspuns:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cauta -Doctor Mereuta Ovidiu forum mamici, pareri, comenturi etc.