| anonim_4396 a întrebat:

Ce poate fi daca in fiecare zi am o stare permanenta de frica, plus ameteala, stare de voma, sufocare, durere de cap si de stomac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Cauze pot fi multe:
atac de panica, anemie, gastrita si lista poate continua.
Sfatul meu este sa te duci la medicul tau de familie, dupa un consult si un set de analize, o sa iti spuna exact ce ai.

| OoBunnyoO a răspuns:

Simptomele tale sunt mult prea generale pentru a sti cu siguranta despre ce este vorba.
Starea permanenta de frica nu este un atac de panica (atacul de panica dureaza in jur de 15 minute si este vorba de o frica foarte puternica) iar in alea 15 minute poti avea toate simptomele. Un atac de panica nu dureaza niciodata o zi intreaga.
Oricum este posibil sa fie vorba de o starte de anxietate permanenta care sa cauzeze durerile de cap si de stomac, care mai tarziu cauzeaza starea de greata. Sufocarea este si ea cauza a anxietatii, insa ameteala (depinde de ce ameteala este) este o problema a urechii interne, in general. Daca este tipul de ameteala in care simti ca se invarte casa cu tine.
Insa ar putea fi vorba si de o lipsa de vitamine si minerale. Lipsa de magneziu, de exemplu, poate creste senzatia de anxietate si stres. Cel mai bine ar fi sa mergi la un consult la doctorul de familie, s-ar putea sa ai nevoie de un set de analize, iar daca nu este vorba de nimic fizic atunci probabil doctorul de familie te va orienta catre un psiholog sau psihiatru.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Ar trebui sa te duci la doctor...

| Sadic a răspuns:

Ai suferit de anxietate până acum?