| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU
Ce pot sa fac sa ma calmez? Am probleme foarte mari cu nervii, in fiecare zi la liceu ma enervez atat de tare pentru ca e atat de multa prostime si nu mai fac fata si cand ajung acasa sa ma pot calma si eu ai mei tot ce stiu sa zica e ca e doar din vina mea si nu m-au ajutat deloc deloc mai mult ma enerveaza. Ma infurii atat de tare si ma ia durerea de inima rau de tot simt ca innebunesc total adica imi vine sa-i omor si sa incep sa rad m-au omorat psihic si asa am de fiecare data si nu e vorba ca e liceu e normal dar pana la urma m-am saturat sa aud cum jignesc profesorii si descurajeaza si nu stiu sa predea nimic nimic. Pana la urma este viitorul si sanatatea mea la mijloc si nu mi se pare normal. Cred ca cu anii am
Inceput sa am probleme grave cu nervii adica derilez si incep sa rad la un moment dat dupa ce ma opresc din plans sau ceva gen. Imi e frica sincer sa nu ajung o nebuna de aia calumea... Nu e vorba ca imi face asta dar nu e ok toata asta cand toti sunt impotriva mea si sunt vai de capul lor de inapti, uneori imi vine sa plec dracu si sa scap de toti prostii pentru ca prostia e grav si nu o duc bine nici cu inima si nu-mi pasa de parerea lor da ma afecteaza ca asta depinde de viitorul meu ca daca nu inteleg nu fac nimic nimic la bac si nu suport asta pentru ca invat chiar bine.nu as suporta sa fie de rau numai ca am prosti in liceu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu daca ti-a spus cineva, dar comportamentul tau, denota o problemea psihica in evolutie, posibil schizofrenie.
Daca nu esti capabil sa te calmezi si sa te potolesti, probabil ca cumva vei fii oprit si internat intr-un spital psihiatric.
Te sfatuiesc totusi, sa mergi de urgenta la medic si sa incepi un tratament pentru a tine boala in frau si a oprii evolutia ei, ca sa ai o viata normala.

| Himynameis a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu sufar de nimic, dar imi vine sa-i strang de gat pe toti

| Violleta2022 a răspuns (pentru Himynameis):

De fapt suferi, pentru ca, comportamentul atu nu este a unui om normal si sanatos ci mai degraba al unui schizofrenic.
Nu glumesc, este doar o chestie de timp pana ajungi la medic sa-ti confirme boala.

| varsanofie a răspuns (pentru Violleta2022):

Se duce la medic, dandu-i niste pastile cu efekt placebo pana intr-o zi cand o ia de la capat. are nevoie de un terapeut. a spune cuiva ca va fi oprit si internat intr-un spital psihiatric, nu ajuta. sincer. mai ales in situatia lui.

| Violleta2022 a răspuns (pentru varsanofie):

Tu vorbesti din propria-ti experinta?
Ai primit tu placebo?

| T0T a răspuns:

Îmi amintești de episodul ăla cu eustache.

https://www.youtube.com/watch?v=4Y9HBA1YKrY&t=4m6s

| Laura a răspuns (pentru T0T):

laughing)) Perfect!

| Himynameis a răspuns (pentru T0T):

What the f

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Ma tem ca din pacate s-ar putea sa fie ceva cu tine in mod special: sa treci la sentimente de natura opusa in intervale de scurta durata, nu as considera normal, personal vorbind.

Faptul ca simti ca toti sunt impotriva ta (sau majoritatea) si de asemenea majoritatea sunt prosti mi se pare un al doilea indiciu.

Delirul si durerea de inima ar reprezenta un al treilea indiciu care mie mi-ar ridica semnalul de alarma deoarece arata intensitatea cu care se manifesta.

Avand in vedere toate acestea, personal te-as sfatui sa mergi cat mai urgent la un psiholog (care sa evalueze daca ar trebui sa mergi spre un psihiatru).

Este o conditie de sanatate ceea ce tu ai, cel putin personal asa ii pare, si as cauta in locul tau solutii specializate la aceasta.

Poti sa o iei si pe directia asculta muzica si relaxeaza-te... dar e vorba de viitorul tau.

| Legion7X a răspuns:

Nu prea ai ce face nervi nu te ajută cu nimic și niciodată nu te vor ajuta.
acei oameni pe care tu îi consideri proști de la școală nu vor fi mereu pe capul tău anii trec așa și oamenii sau colegii tăi.Nu o să-i mai vezi poate doar accidental dar asta este viața.
Te enervezi degeaba că zice un profesor câte ceva sau chiar înjosește poate într-o zi îi vei da dreptate dar asta depinde numai de transformarea ta în viitor numai atunci vei putea să fi capabilă de a aborda diferit problemele.
Părinți stiu că uneori crează o stare pshihică neplăcută fie din neajungeri, fie din modelul altora cu reușite pe aici pe colo imaginat a fi și proprii săi copii. dar cu toate acestea viața merge înainte asta e lupta cu pshihicul cea mai importantă supraviețuire pe care nu toți reușesc să o trec de un anumit nivel dar trebuie să ne chinuim ca totul să iasă bine la final.
Ex o realizare, o familie, o reușită, etc ceva care chiar să ne facă pe deplin satisfăcuți.

Sfatul meu ascultă muzică eu de obicei ascult hip hop cu mesaj pentru a mă liniști sau când sunt trist în limba română.
Tu poți încerca altceva da este o terapie prin muzică dar nu orice fel de muzică ci cea care te pătrunde și te desprinde de problemele familiare timp de 2 h sau orice alt fel de probleme.

| marian37 a răspuns:

Https://youtu.be/aX3FlDc7n14
Recomand toate clip-urile lui Levi. Concentreaza-te și ascultă totul foarte bine.

| varsanofie a răspuns:

Ai nevoie de un terapeut. din cate am vazut si dvs. evitati doktorii si psihologii. eu de aproape un am am luat sedative care la inceput erau uimitoare dupa care calm fiind am ajuns si mai calm, aducandu-mi amite de voci ele pot sa iti fie un cojmar daca nu consulti pe cineva. sau putem discuta in privat. te mai ajut cu ce pot.

| Alecsandriii a răspuns:

Trebuie sa iti descarci cumva furia asta... du-te intr-o sala de bos i loveste sacu ala pana te calmezi, exista cacaturi gen baloane cu nu stiu ce prin ele pe care trebuie sa le strangi si iti descarci nervii sau ***, nu stiu. Asculta muzica, ceva linistit, acum nu iti stiu genu muzical dar daca asculti EDM, cauta ceva pe chillnation si asculta pana te calmezi iti recomand Son Lux- EASY.Alt sfat, paiiii incearca sa ignori pe toti din jur si incearca sa discuti cu familia despre "problemele tale" care te apasa mult, daca nici eu nu te inteleg... apai incearca un psiholog.
Succes mult, ai grija de tine, invata sa te stapanesti, si vezit-i de drumu tau in continuare asa cum e el, daca nu pricepi de la profesori (stiu cum e) incearca sa cauti singura informatii pe internet.Bafta multa :* (a da, si la partea cu sacul de box am glumit, bine acum depinde)

| Rafael_YRafael_2001 a răspuns:

Fa-ti transfer la alta clasa, si vorbeste cu ai tai.Dar spune-le exact ce simti, indiferent ca ii va supara.ESTE VIITORUL TAU IN JOC! Ei si-au indeplinit scopul in viata iar ei nu iti pot distruge tie viata, pentru ca nu imi aduc aminte cine le-a dat lor acest drept. Daca ai asa multi prosti in liceu muta-te la altul, pe acelasi profil, e grav frt...

| Himynameis a răspuns (pentru Rafael_YRafael_2001):

Imi zic sa i las in pace sau ca e vina mea...