| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Vreau sa va cer parerea pe un subiect destul de delicat pentru mine.
Sunt intr-o relație de 8 luni, relație la distanță, am avut dușuri și coborașuri. Dar in ultima perioada sincer ma face sa înnebunesc. Eu am 19, iar ea acum face 17.
Deci de o vreme din cearta in cearta. Am avut o problemă cu familia si i-am spus ei si ea mi-a scris "dacă sunteți proști", deci oricare ar fi problema, nu se vorbeste asa, după am confruntat-o pe chestia asta si a spus sa o las in pace ca ii stric ziua.
Si mai sunt situații când a pățit ceva simplu, gen sa-si rupă o unghie sau ceva si se enervează pe mine ca de ce am vorbit si stam certați o vreme.
Si ar fi o problema, ea niciodată nu-si recunoaște vina, imi si spune asa in fata ca ea are întotdeauna dreptate. Si am ajuns pe punctul ala in care trebuie să-mi aleg cuvintele bine ca s-ar putea sa o enervez.
Cand ne certam, ea tot bate apropoul ca nu mai vrea sa vorbeasca cu mine si sa ne despărțim, dar până la urmă o calmez si totul revine la normal.
Mai are probleme si cu limbajul, cand ne certam ma face "prost, bou, tâmpit " chestii din astea, normal ca ma enervez si incep sa strig si eu dupa, dar nu o jignesc sau ceva, cu toate că ea țipa tot timpul
Si sincer... m-am gândit să mă despart de ea de ceva vreme, dar are niste părinți răi, în sensul că se cearta toată ziua etc. Si din cauza certurilor astea se pare ca a lăsat o amprentă pe ea si se comporta ca maicasa pe care o detestă asa mult.
Acum sincer va spun, nu vreau sa par "îngerul " in toata aceasta poveste, am gresit si eu.
Va astept sfaturile, orice-i bine venit.
Multumesc

Răspuns Apreciat de Editori
| anamariarot a răspuns:

Dacă o persoană ține la tine, nu se comportă așa. În cazul în care îmi rup o unghie și mă apucă pandaliile(o prostie să te enervezi din așa ceva) sau dacă la menstruație sunt nervoasă din senin, nu înseamnă că trebuie să-mi vărs nervii pe prietenul meu. Da, este în regulă să îți spună ce probleme are(cum e în regulă să i le spui și tu pe ale tale la rândul tău, că sunteți egali în cadrul relației; nu e unul mai cu moț), dar e o diferență între a-i spune partenerului că ai pățit ceva, eventual să-i ceri un sfat, să găsiți o soluție și a-l transforma într-un sac de box pe care să-l „bombardezi" cu propriile frustrări, neajunsuri, nemulțumiri.
De asemenea, la baza oricărei relații sănătoase trebuie să stea respectul. Cum tu o respecți pe ea, așa trebuie și ea să te respecte pe tine. Doar pentru că e fată, nu înseamnă că tu trebuie să-i cânți în strună în timp ce ea își bate joc de tine și profită de răbdarea, de iubirea ta. Dacă vă ține relația, peste vreo 5 ani ce mai faceți? Vă luați la bătaie prin casă? Nu e normal.
Nu te judec, că la rândul meu, am fost într-o relație de genul. Am încercat toate posibilitățile pentru a o salva, dar ex-ul se comporta ca un răzgâiat(deși avea vreo 7 ani în plus față de prietena ta), iar eu(mai idioată decât el) acceptam asta: jigniri, faptul că stătea o grămadă în oraș cu prietenii lui(e foarte ok ca tipul să iasă cu prietenii și tipa cu prietenele, a nu se înțelege greșit, dar cu mine vorbea 5-10 minute pe zi), reproșuri, certuri etc. În final, tot eu am avut de suferit laughing. Mai bine renunți și nu-ți mai irosești timpul cu oameni toxici.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Sunt intr o relație de 8 luni, relație la distanță" - Adică nu v-ați întâlnit niciodată față în față?

| Freya1 a răspuns:

In primul rand sunteti copii si asta se intampla. Apoi aveti o relatie la distanta, nu va intalniti, nu petreceti timp impreuna si sigur 100% vorbiti mult la telefon.
Va cam plictisit unul de altul pentru ca nu mai aveti subiecte de discutie.Ea are probleme acasa, tu continu ii expui problemele tale de acasa si gata cearta.Nu va mai sufocati unul pe altul si incercati sa pastrati o anumita distanta verbala ca sa va fie dor unul de altul.
Iar daca nu sunteti capabil sa fiti unul langa altul nu va faceti relatii la distanta la ani astea.Eu am 23 si crede-ma e al naibi de greu sa stai doar cu telefonul in mana sa iti auzi presoana iubita, sa mergi in oras cu oricine altcineva doar cu persoana iubita nu, sa iti spuna te iubesc sau sa te pupe prin sms, sa dai explicati si sa te framante ingrijorarea si gelozia ca nu sti ce face celalalt.Si pentru persoanele mature e greu sa mentina o relatie la distanta da pentru voi copii mici.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Ciudat ca argumentul tau e ca sunteți copii mici, esti cu 4 ani mai mare decât mine. Nu vreau sa par nesimțit dar n-ai 30 sa mi spui ca s copil mic pe lângă tine.
Si da, petrecem mult timp la telefon si sincer nu se intampla niciodată sa nu avem ce vorbi, facem chestii cum ar fi sa ne uitam la film deodată etc. Înțelegi tu.
Din cate te am inteles spui sa ne ținem pentru noi. Si nu o înec cu probleme mele de acasa, doar ii spun ce e mai important si iti dai seama ca astept un raspuns cat de cat ok ca si eu la randul meu am susținut o cand a avut nevoie.
Mersi pentru sfat.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa ai rabdare si sa calculati bine lucurile iar daca tot nu merge sa luati o pauza sau chiar sa va despartiti.

| Freya1 a răspuns:

Eu nu am spus ca esti copil in comparatie cu mine, am spus ca sunteti copii ca sunteti foarte tineri pentru a va lua asemenea responsabilitate.
Nu am spus ca te plangi intentionat sau ca ii impui capul cu asta am spus ca nemaiavand ce sa vorbiti va plictisiti.Cautati sprijin unul in celalalt, dar avand in vedere ca vorbiti mult doar la telefon posibilitatea de a va plictisi de acele subiecte este foarte mare.
Nu are rost sa te superi nu te-am atacat pe tine, am spus doar ca aveti vina amandoi deoarece intr-o relatie nu are cum sa fie doar unul de vina.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Da, scuze am parut in mesajul acela ca te "atac", n-am fost asta intenția mea. Am făcut postarea asta după o nouă cearta pe care am avut o cu ea si inca nu ma calmasem in totalitate.
Iti inteleg punctul de vedere, am sa încerc să devin mai bun cand vine vorba de relatia asta.

| OldSoul a răspuns:

"Cand ne certam, ea tot bate apropoul ca nu mai vrea sa vorbeasca cu mine si sa ne despărțim, dar până la urmă o calmez si totul revine la normal."

Asta spune tot.

Daca ea nu te mai vrea, nu mai insista, mai devreme sau mai tarziu tot la despartire se ajunge.

Simplul fapt ca, cauta cearta e un semn ca ceva nu e bine, daca e sa fiu mai exact, inseamna ca nu e atrasa de tine si ca se apropie despartirea.

E evident ca, ceea ce aveti voi nu este de viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic așa, fii băiet deștept și căuta-ți pe alta din loc, reală. Între timp Ține-o și pe asta agățată până ți-o găsești pe următoarea. Nu e nevoie să devii rece sau ceva cu ea între timp, doar nu-i mai da prea multă importanță, adică doar să nu te mai lași afectat negativ de ea, atât. În momentul când ți-ai găsit-o sigur 100% pe următoarea, la lepra asta pe care o ții acum îi dai un scuipat între ochi și pa! Asta-i o scârbă ordinară de mică și se folosește doar de tine să se simtă ea importantă și să te sugă de orice energie pozitivă în timp ce ea își umflă orgoliul că are parte de toată atenția ta. E posibil când o să vă vedeți în realitate doar să stea puțin cu tine tot așa într-o continuă stare de greață până își găsește pe "unu' bun"

| Raducons a răspuns:

Trebuie sa ai rabdare cu ea, poate este stresata cu scoala, cu familia ei, daca iti place de ea si tii la ea poti sa treci peste vorbe urate in timp se mai schimba lucrurile.

| anonim_4396 explică (pentru Raducons):

Inteleg ce spui, dar nu vreau sa fiu genul de persoană care pune capul jos si nu spune nimic. Dar am sa încerc pentru o vreme sa vad ce o sa fie. Mersi mult.

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Incearca sa comunici ca lumea cu ea si daca vezi ca nu se poate atunci incearca sa te desparti de ea.

| gabriielaaa a răspuns:

E stresata si inloc cu tine sai fie bine se cearta si cu tine inprivita vorbelor spune-i calm ca nu-ti place si ca nici ei nu-i va place sai vorbeasca asa cineva mai ales tu si ca trebuie sa se cotroleze atunci cad ii vine sa le spuna fii tu maturul in relatie si intelege si de continua sa iti vorbeste urat nu te mai chinuii si dai o pauza ca nu asa vorbesti cu o persoana ce te iubeste