| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU
Ce pot sa fac sa ma calmez? Am probleme foarte mari cu nervii, in fiecare zi la liceu ma enervez atat de tare pentru ca e atat de multa prostime si nu mai fac fata si cand ajung acasa sa ma pot calma si eu ai mei tot ce stiu sa zica e ca e doar din vina mea si nu m-au ajutat deloc deloc mai mult ma enerveaza. Ma infurii atat de tare si ma ia durerea de inima rau de tot simt ca innebunesc total adica imi vine sa-i omor si sa incep sa rad m-au omorat psihic si asa am de fiecare data si nu e vorba ca e liceu e normal dar pana la urma m-am saturat sa aud cum jignesc profesorii si descurajeaza si nu stiu sa predea nimic nimic. Pana la urma este viitorul si sanatatea mea la mijloc si nu mi se pare normal. Cred ca cu anii am
Inceput sa am probleme grave cu nervii adica derilez si incep sa rad la un moment dat dupa ce ma opresc din plans sau ceva gen. Imi e frica sincer sa nu ajung o nebuna de aia calumea... Nu e vorba ca imi face asta dar nu e ok toata asta cand toti sunt impotriva mea si sunt vai de capul lor de inapti, uneori imi vine sa plec dracu si sa scap de toti prostii pentru ca prostia e grav si nu o duc bine nici cu inima si nu-mi pasa de parerea lor da ma afecteaza ca asta depinde de viitorul meu ca daca nu inteleg nu fac nimic nimic la bac si nu suport asta pentru ca invat chiar bine...nu as suporta sa fie de rau numai ca am prosti in liceu.Am tot incercat sa ma calmez cu de toate merg cu ceaiurile si pastilele dupa mine si le beau, bai dar cand ma apuca odata niste nervi si dau una in masa sau usa o crap sau se duce dracu. Vreau sa ma calmez odata si sa scap de toate astea am fost la psihologi si doctori si imi zic ei mie ca sunt doar nervisori. Cand am auzit aia imi venea sa ii strang de gat pe amandoi cand stiu ca mi se opreste si respiratia si aproape mor. Nu am cu cine frate... Imi doresc sa scap de faza cu nervii ca nu stiu cat mai rezist..simt ca ma sufoc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Samariteanul a răspuns:

Cauta muzica relaxanta care sa te scape de acei nervi, sau invata sa nu acorzi atentie oamenilor

| zăGhost a răspuns:

Incearca sa faci un timp niste exercitii de relaxare, de exemplu, relaxare progresiva.

| KanameKuran a răspuns:

Salut, stai linistita, avand in vedere ca esti in liceu, presupun ca esti la varsta adolescentei, varsta la care se intampla multe lucruri. Corpul tau se maturizeaza si se pregateste pentru perpetuarea speciei, vei cunoaste multi noi oameni, cu caractere care mai de care, vei intalni noi greutati si pericole pe care, cel mai probabil nici nu ti-le-ai imaginat, vei primi noi responsabilitati, etc. Toate acestea, vor da o lovitura buna moralului tau si vei fi foarte stresata pentru o buna perioada de timp, dar dupa cum am spus, este normal, nu numai tu treci prin aceste lucruri, chiar daca nu pare asa.

Un mic sfat, incearca sa nu iti pese de opinia persoanelor carora nu le pasa de tine si care incearca doar sa te enerveze. Tine minte, parintii tai, cel mai probabil, iti vor doar binele si poate chiar daca nu pare, ceea ce spun ei poate fi adevarat. Incearca sa urmaresti sfaturile lor. Si poate ca tu te gandesti acum ca "mie nu-mi pasa de... aia de colegi, ce comentariu nefolositor, mai bine nu-si pierdea timpul...", dar este evident ca iti pasa de ei, altfel nu ai fi investit atat de mult timp si emotii in redactarea acestei intrebari.
Un ultim sfat, pastreaza respectul de sine, mai presus de orice. Daca tu nu te respecti pe tine, nimeni nu o va face.

| Hyora a răspuns:

Ummm, ceva simptome interesante. Inafara faptului ca ai spus de vreo 3-4-n ori ca o sa omori pe cineva lucrurile se pot rezolva usor. Muzica relaxanta, ceva perne pentru furie ( iei o perna, ii faci ochi, o bati, tipi in ea etc. ) si de asemenea un ascultator bun / prieten intelegator. Daca te ajuta iti stau la dispozitie, succes smug