| maria1cs a întrebat:

Ce remedii stiti pentru negi? Am o mare problema cu ei. ceva leacuri babesti? Sau ceva,vreun medicament,vreo crema pe care le pot gasi la farmacie? (daca stiti imi puteti spune si pretul? ) puteti mentiona daca ati folosit sau nu personal, si daca a dat roade. va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Gabitzzza a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu te prea iei dupa sfaturile babesti pentru ca vei ajunge sa iti rupi fire de par din cap si sa le legi in jurul negului si in loc sa ti se usuce cum spune leacul sa te infectezi sau etc. Du-te la farmacie si exista tot felul de creme si eu ma confrunt cu aceasta problema dar nu am incercat creme si alte chestii pentru ca ii am din nastere. Nu stiu poti merge la doctor sa ti-i scoti acelasi lucru il intentionez si eu in viitor doar ca am auzit ca pe cei din nastere nu ii poti scoate

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU te mai gândi la "leacuri băbeşti".

TREBUIE să mergi la medicul dermatolog şi acesta îţi va prescrie un tratament adecvat!

Sunt diverse soluţii/creme care se pot prescrie, în funcţie de gravitatea afecţiunii...

Toate cele bune.

| elyn a răspuns:

Roscopasca!

| Biiancaaaa a răspuns:

Duofilm. Eu l-am folosit. In schimb, trebuie sa aplici strict in zona respectiva, caci arde ca sa usuce negul. Pune-ti solutia si acoper-o cu un plasture. Perioada de timp pana la vindecare difera de la o persoana la alta, dar aceasta solutie necesita a fi utilizata zilnic, precum un tratament, altfel nu va da rezultate.
Singurul leac babesc de care am auzit este punerea a putin usturoi pe neg, acoperindu-l cu un pansament. Eu nu l-am incercat, dar stiu o persoana careia i-a functionat.
Daca nu functioneaza du-te la un medic care iti va prescrie anumite medicamente! Poti incerca la dermatolog sau medicul de familie! Bafta!

| Erica2018 a răspuns:

Exact cum au scris si ceilalti nu te sfatuiesc sa ai incredere in leacurile babesti.Mai bine te duci la dermatolog pentru ca am avut si eu o problema foarte mare cu un neg la picior si am lasat sa treaca singur, apoi am inceput sa fac tot tratamente babesti si am vazut ca ma doare prea tare piciorul si am zis ca ma duc la doctor..si din cauza ca am lasat a fost prea tarziu. Negul isi facuse radacini si cu foarte mare dificultate am scapat de el.Mergeam odata la 2 saptamani sa mi-l inghete cu azot si ma durea groaznic.Deci du-te mai repede la doctor.