| YesOMG a întrebat:

ce retete de slabit eficiente imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosminovici18 a răspuns:

Buna! Uite 10 pasi de a slabi:
Top 10 – modalitati de a slabi in mod sanatos

Acum ca ai inteles de ce e bine sa alegi o cura de slabire potrivita, cum poti sa ai si rezultate? Uita-te peste cele mai bune 10 metode de a slabi:

1. Planifica-ti mesele

Cu siguranta poti intocmi un meniu saptamal, pentru doua saptamani sau poate pentru o luna. Atunci cand iti planifici mesele, te poti gandi la ce alimente sunt potribite pentru sanatatea ta si care nu-ti vor pune in pericol dieta. Pe langa faptul ca iti vei atinge mai repede dorinta de a slabi, planificarea meselor este si o modalitate eficienta de a stabili bugetul familiei pentru alimente.

2. Adauga mai multa "mancare adevarata" in cosul de cumparaturi, nu doar mancare procesata

Fructe si legume. Iata niste alimente pe care multi de omit. Stiai ca multe dintre suferitele si bolile omului modern se datoreaza faptului ca se consuma prea multa mancare procesata? Pe cat posibil, ar trebui sa-ti umpli cosul de la rainul cu alimente proaspete. Alege fructe organice si cereale integrale. Cand iti planifici mesele, include multe alimente proaspete in loc sa alegi mancaruri procesate si asa vei fi pe drumul cel bun.

3. Mancanca mai putin si mai des

Sa spunem ca vrei sa slabesti 10 kilograme si ti-ai propus sa nu mai mananci micul dejun. Nu e deloc o idee buna deoarece atunci cand nu iei cea mai importanta masa a zilei, vei exagera cu cina. E o optiune mult mai buna sa iei mese reduse cantitativ si dese. In ceea ce priveste obiectivul tau de a slabi, acesta strategie e buna deoarece vei ingera doar caloriile pe care le poate arde corpul tau – si nu vei avea tendinta sa castigi in greutate in comparatie cu posibila orgie alimentara din timpul pranzului sau cinei.

4. Savureaza mancarea si opreste-te in momentul in care simti ca aproape te-ai saturat

Aceasta tehnica e folositoare acelora care au prostul obicei de a sari peste micul dejun si mananca mult la pranz sau cina. Mesteca incet mancarea si savureaz-o. Opreste-te in momentul in care simti ca aproape te-ai saturat. Cand iti devorezi pranzul in 5-10 minute, e o posibilitate foarte mare sa exagerezi deoarece trebuie sa treaca un timp pana cand vei simti ca te-ai saturat.

5. Pregateste snack-uri sanatoase atunci cand te grabesti

Acest sfat este de ajutor in special mamalor care muncesc. Atunci cand jonglezi cu munca, copii si viata sociala – e greu sa-ti gasesti timp pentru exercitii fizice. Asa ca e important sa ai grija de dieta. Aplica intotdeauna regula meselor mici si dese pe parcusul intregii zile. Pentru momentele in care nu vei putea sa-ti pregatesti un snack sanatos ar fi bine sa ai la indemana ceva – si batoanele de ciocolata nu se numara printre optiunile bune. Mai bine pastreaza niste cereale, branza degresata, un fruct (proaspat sau fructe confiate), chips-uri de soia sau iaurt. De cate ori te paleste foamea, poti sa apelezi la unul dintre aceste snack-uri sanatoase pana ai ocazia sa mergi la masa.

6. Tine un jurnal de dieta

Asa cum iti planifici mesele, tine si un jurnal de dieta care te va ajuta sa socotesti numarul de calorii. O data ce vei vedea ce ai mancat in ultima saptamana de exemplu, vei vedea la ce alimente ar fi bine sa renunti si ce sa consumi mai mult.

7. Adu-ti aminte ca fast-food-ul nu face parte din alimentatia sanatoasa

Fast-food-ul este unul dintre cele mai importante motive care au cauzat supraponderalitatea la americani. Daca trebuie sa mananci in oras, alege localuri unde poti servi salata sau un sandvis de curcan – si nu cere portii mari.

8. Bea multa apa

Fie ca ai o cura ce pune accent pe alimentatie sau una care pune accent pe miscare, sau poate o combinatie, nu uita sa te hidratezi!

9. Stabileste obiective realiste

Poate ca cea mai mare greseala a persoanelor care tin dieta e faptul ca nu isi stabilesc obiective realiste. Daca iti doresti sa scapi de kilogramele in plus, incepe cu obiective mici. Sa spunem ca vrei sa slabesti 25 de kilograme pentru a ajunge la idealul tau de greutate. Incearca sa slabesti primele 5 kilograme in primele saptamani, in loc sa-ti doresti sa slabesti toate cele 25 de kilograme intr-un interval total nerealist. Vei avea un sentiment de implinire in momentul in care vei slabi primele 5 kilograme si vei fi mai increzatoare ca vei ajunge la greutatea dorita.

10. Fii tot timpul in miscare

In sfarsit, regula de aur este "Nici o reusita fara munca" – acest dicton se aplica celor care vor sa slabeasca in mod sanatos. Daca urmezi ponturile mentionate cu privire la slabit, toate eforturile tale trebuie combinate cu miscarea fizica. Si nu trebuie sa platesti bani grei pentru a merge la sala. Doar asigura-te ca esti tot timpul in miscare. Nu condu atunci cand poti sa mergi, urca pe scari in loc sa iei liftul, fa jogging dimineata, fa un sport sau joaca-te impreuna cu copii in parc. Urmand aceste metode sanatoase de a pierde in greutate, vei ajunge sa te simti in forma si iti vei atinge obiectivul de a slabin pana la sfarsitul lui 2012.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Eficient este să înveți să mănânci printr-o alimentație săracă în calorii și multă mișcare fizică zilnică pentru arderea caloriilor.
Este greu dar nu și imposibil.
Pa, pa.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mîncare puțină, apă multă sport mers pe jos pînă nu i ți m ai simți picioarele.

| カルメン a răspuns:

Fructe,legume si mult sport (astea sunt ingredientele unei retete de succeslaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa shaormele

| NemNUZ a răspuns:

Pai daca vrei sa slabesti drastic (repede) am auzit o reteta doar cu lapte de la un Doctor happy. Bafta

| YesOMG explică (pentru NemNUZ):

lapte de la doctor? care doctor? laughing)))

| NemNUZ a răspuns (pentru YesOMG):

Nu ai inteles gresit laughing doar lapte toata ziua, lapte cand iti e sete, lapte cand iti e foame laughing pai la un doctor din Cluj laughing)

| StefaNnNNN99N a răspuns:

Alergatul este cea mai buna reteta de slabit! Alearga zilnic si va da rezultate