| KaterinaPetrova a întrebat:

cineva care are herpes si-a dat cu luciul meu de buze... eu dupa aceea nu mi-am mai dat. daca imi dau se poate lua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Se poate lua

| 0rlando a răspuns:

Da, se poate lua destul de ușor.

| Empathizer a răspuns:

Este putin probabil sa fi scapat neinfectata cu virusul herpetic pana la varsta cand poti posta intrebari pe TPU. Imensa majoritate a oamenilor se infecteaza in primul an de viata si virusul ramane latent in organismul lor toata viata. Boala (herpesul) se manifesta atunci cand, din diverse motive, sistemul imunitar e surprins cu garda jos si scade rezistenta organismului. Adica atunci cand alte boli sau situatii iti solicita sistemul imunitar, cum ar fi stresul si diversele infectii (pneumonie si alte infectii febrile, toxiinfectii alimentare etc.). Daca ai mai avut herpes in viata ta, ceea ce cred ca s-a intamplat cu siguranta, esti deja infectata si nu e niciun pericol suplimentar daca folosesti luciul de buze in continuare.

| KaterinaPetrova explică (pentru Empathizer):

laughing si daca iti spun ca am ramas neinfectata ma crezi?:O rolling on the floor frate daca ti-am zis ca n-am avut in viata mea asa cevalaughing sunt idioata sa postez intrebari degeabalaughing

| Empathizer a răspuns (pentru KaterinaPetrova):

Nu te cred ca ai ramas neinfectata:)) Iata de ce: virusul se transmite si pe cale aeriana si ai mai intalnit cu siguranta persoane care aveau herpes, asa ca prietena ta. Dar te cred ca nu ai avut niciun herpes pana acum, adica nicio infectie activa cu virus herpetic, asta este perfect posibil. Ai o imunitate buna, iar virusul nu a gasit momentul propice sa se manifeste. Nu consider ca ai pus intrebarea degeaba, ci pentru ca te-ai confruntat cu o situatie concreta.

Stiai ca exista si posibilitatea sa verifici daca virusul herpetic ti-a trecut prin organism? Se poate determina printr-o analiza de sange prezenta anticorpilor antiherpetici. Gasesti detalii aici http://www.synevo.ro/profil-virus-herpes-simplex-hsv1-hsv2-anticorpi-igg/
Sanatate!

| KaterinaPetrova explică (pentru Empathizer):

In fine..eu cred ca nu amhee hee mersi oricum.

| HimoSsa a răspuns:

Nu se ia doarece herpisul ala este in stare activa doar maxim 5 minute dupa care el nevine ipotent de a mai afecta si molipsi pe cineva.happy♥♥

| alina101 a răspuns:

Da, dar nu e sigur.

| GrigorieMas a răspuns:

Eu unu as vrea sa se ia, astfel vei invata si tu o lectie buna de igiena, si sa nu iti mai imprumuti lucrurile intime altora. E ca si cum ai purta lenjeria intima a altora, ma refer la lenjerie intima folosita a altora. Scarbos nu?

| KaterinaPetrova explică (pentru GrigorieMas):

Frate.daca tie ti-ar zice un prieten sa ii dai o gura din hamburgerul tau sau ceva de genu ce i-ai spune? hai sa fim seriosioh go on ai vrea multe tu...eu sper sa iei tulaughing))) si app...era doar un luciu de buze nu chilotiwinking multe fete fac asta.

| GrigorieMas a răspuns (pentru KaterinaPetrova):

Treaba voastra, cei al meu imi place sa ramana a meu; daca un prieten imi cere o gura din hamburgerul meu, il dau pe tot, sau nu ii dau deloc. Eu nu am cum sa iau herpes pentru ca tin la sanatatea mea

| Gabitzuu_9957 a răspuns:

Da se poate lua, dar cel mai simplu mod este de al arunca. Cred ca nu vrei sa ai si tu...

| BetaRoby a răspuns:

Da... Se poate lua nu este garantat dar sansele sunt mari....Mai bine iti cumperi altul si pe cel vechi aruncal!

| Mirela12345 a răspuns:

Da se poate lua, eu de exempul am baut apa dupa o colega care avea herpes si dupa o luna mi-a aparut si mie