| Mayaaaaaaa14 a întrebat:

Îmi poate spune cineva una alta despre herpes la buze? (Prevenire, tratament, etc?)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| kr.mdy a răspuns:

Unguent Aciclovir, tot timpul.

| RoCkKiD a răspuns:

E cauzat de virusul herpetic, o data ce l-ai luat ramai cu el pentru tot restul vietii deci nu exista tratament.

In general virusul este inofensiv dar cand sistemul tau imunitar e slabit sau ocupat cu altceva poate sa apara sub forma bubelor de care ai amintit.

Preventia este relativ simpla, inainte de aparitia bubelor apare o sensibilitate crescuta si un fel de mancarime in zona unde o sa para buba, acolo poti aplica o crema antivirala gen aciclovir care o sa previna aparitia bubelor. Este important sa aplici crema inainte sa apara bubele dar e eficienta si dupa.

Spor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu bei după alte persoane sa nu folosești același prosop cu p era infectata sa fi precauta cu cine te saruti
Merele și ceapa sunt foarte bune fiindcă au proprietăți anti virale. Sa ai un sistem imunitar sănătos
Tratament aciclovir unguent sau sub forma de pastile
Odată contactat virusul rămâne toată viata în organism e bine când îl contactezi sa schimbi frecvent periuța de dinți
Mierea de manuka e foarte bună pentru sistem imunitar infecții etc.