| Ivonaa a întrebat:

Bună TPU.
Credeți că aș lua o decizie bună să-mi înlocuiesc ochelarii de vedere cu lentile de contact?
Mama mi-a spus că lentilele cu timpul fac rău ochiilor. Și vreau să menționez că în viitor vreau să-mi fac o operație pentru vedere.
Sau ar fi bine dacă aș purta și lentile și ochelari, adică să le mai schimb între ei din când în când?
Ce părere aveți despre lentile? Purtați?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RodicaBinar a răspuns:

Lentilele nu rănesc ochii, oameni buni!
Producătorii de lentile au avansat tot mai mult, ele fiind confecţionate din materiale moi, asemănătoare siliconului, sunt foarte subţiri şi au în compoziţie peste 50% apă. Deci menţine ochiul umed continuu.
Eu zic să încerci, mai ales că nu mai sunt aşa scumpe ca pe vremuri: http://www.optiness.ro/brand/promotii/
Dar, bineînţeles, după un control ca să fii sigură că ţi se potrivesc.
Ai să vezi că n-o să-ţi pară rău :)
Eu mi-am înlocuit ochelarii cu lentile de contact de 5 ani şi n-o să mă întorc niciodată la ochelari.

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu cred ca este o idee buna sa inlocuiesti ochelarii cu lentile de contact, nu sunt asa bune si pot dauna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poarta ochelari.
Lentilele trebuie tinute seara intr-o solutie speciala, sunt mai greu de intretinut... Ochelarii trebuie doar stersi...

| zuzualina a răspuns:

Și una și alta e perfect. Chestia e să nu porți lentilele pentru mult timp.

| Lorre1214 a răspuns:

Sincer,mai bine pastreaza ochelarii de vedere pentru ca mama ta are dreptate, cu timpul lentilele de contact afecteaza ochii dar daca totusi vrei neaparat lentile, nu trebuie sa le porti prea mult :*. Sper ca te-am ajutatwinking

| gyony a răspuns:

Un articol interesant despre lentilele de contact: http://www.medicina-informativa.com/......izare.html