| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Credeți că e posibil să am cancer de colon la doar 19 ani?
De la 16 ani sunt constipată adică de aprox 3 ani și m-am uitat puțin in rect și am observat niște puncte foarte foarte mici in rect, nu știu de când sunt care nu dor la atingere. Sa fie oare un început de cancer colorectal? Precizez ca am avut probleme și cu anxietatea. Dar nu știu ce pot fi acele puncte. Sunt ff stresată. E normal sa ai acele puncte in rect?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Stai putin cum te ai uitat tu in rect? Nu ai cancer stai linistita, cel mult ai hemoroizi, constipatia o poti regla din mincare, mai putine prăjeli grasimi si mai multe fibre trebuie sa maninci, si nu in ultimul rind ciorbe supe mincate zilnic, plus sa bei apă suficienta 2 litrii pe zi.

| Anafjfj a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

La hemoroizi nu ai dureri?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anafjfj):

Ba da ai, mai ales cand ai hemoroizi mari si se pot sparge daca esti si constipata si te fortezi pe wc

| Anafjfj a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Pai eu nu am dureri deloc de asta ma gândesc la un început de cancer

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anafjfj):

Nu este cancer numai fi asa pesimista, tu iti pui singura diagnostic? Si nu mi ai zis cum te ai uitat tu in rect cu ce?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi sa faci colonoscopia sa vezi exact ce ai si sa-ti dea medicul tratament.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai cum sa te uiti tu in rect ca nu ai anusul spart si nici nu ai ochi sa-l bagi in fund.
Cat priveste canceul de colon nu se face la varsta asta, dar problema ta cu constipatia iti va da de furca toata viata, daca nu te lasi de prostiile pe care le mananci si nu iti schimbi dieta cu mancare sanatoasa. Dupa 40 de ani poti chiar sangera si atunci poti face si cancer de colon.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil esti constipata din cauza alimentatiei. Corecteaz-o si se va remedia. Cat despre puncte si durere, daca sunt acute, mergi la doctor (fara rusine).
Nu cred ca e cazul sa te temi de cancer la 16 ani, dar trebuie sa iei masuri, daca simptomele sunt atat de deranjante.

| dullcat a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic, nu sa citesti pe google.Stresul aduce si el boala.Cand vei afla diagnosticul exact abia atunci incepe sa iti faci griji.

| FindMyName a răspuns:

De ce doamne ai stat 3 ani cu căcatul in burta laughing)
Rad, deși nu e de ras deloc, dar nu rad de tine, rad de ce prostii scriu aici.du te la un doctor sa îți scoată căcatul laughing))
Ok fără glume, îmi cer scuze.
Nu cred ca e cancer, dar mai bine fă-ti un consult