| IoanaEp a întrebat:

Cum pot sa imi mentin greutatea dupa ce slabesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Slabesti schimbandu-ti stitul de viata si regimul alimentar. Adica sa faci sport si dupa ce slabesti, nu doar ca sa slabesti. Sa mananci sanatos si dupa ce ajungi la greutatea dorita, nu doar pana ajungi la acea greutate... Asa o sa reusesti sa iti mentii greutatea dupa ce slabesti. Daca faci o cura de 7 zile in care slabesti 20 de kg e imposibil sa-ti mentii acea greutate. Slabirea se face prin modificarea stilului de viata in primul rand, apoi deficit caloric si niste exercitii mai intense si activitate fizica regulata.

1 răspuns:
| Ramina a răspuns:

Sa iti mentii greutatea inseamna sa consumi un numar de calorii egal cu numarul de calorii pe care le arde corpul tau, de care are el nevoie, numarul acesta se determina in functie de greutate, inaltime, gradul de activitate fizica zilnica.
http://calorii.slabute.ro/calculator-necesar-calorii.html
Ai aici un calculator pentru a afla exact cate calorii trebuie sa consumi pentru a-ti mentine greutatea in functie de detaliile cu care completezi tabelul acela.