| passenger a întrebat:

Cum pot scapa de timiditate? Cand sunt in public, imi este frica sa vorbesc si de aceea sunt mai izolata de catre ceilalti crying Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Socializează mai mult în viața reală, netul nu este așa de bun.
În grupurile în care te afli, ascultă dialogurile care se port, poți să te implici și tu dacă cunoști evenimentele ori dacă nu, doar asculți. Cu trecerea timpului vei fi capabilă să treci peste acest "impediment" emoțional.
Pa, pa.

| Ervin a răspuns:

Frica o poţi învinge doar făcând lucrul de care îţi este frică. Dă-ţi drumu şi timiditatea fuge. Nu te gândi că râde cineva de tine.

| passenger explică (pentru Ervin):

Exact de asta imi e frica! Ca o sa faca misto de mine...sad

| Ervin a răspuns (pentru passenger):

Şi eu aveam frica asta. Trebuie doar să gândeşti corect, şi dacă crezi că lucrul pe care îl scoţi pe gură are sens, îl zici. Ce dracul. Până la urmă când te maturizezi n-o să mai fii aşa. dar încearcă să nu stai cu gura închisă pân' te însori.

| RoseQueen a răspuns:

Pentru a scapa de frica poti face un singur lucru! Sa o dobori inainte sa te doboare ea pe tine. Trbuie sa-ti iei inima-n dinti si sa-ti infrunti teama! Doar asa poti scapa odata pentru totdeauna de ceea ce te bantuie si sa iesi la lumina!