| ShAwDoRneYTheReal a întrebat:

Cum pot slabi repede? Acces la sala nu am ca stau la sat? Vreau sa slabesc 10kg in o luna maxim

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

E foarte mult 10 kg, si asa nu o sa reusesti, dar ceva sfaturi, ar fi o dieta bogata in proteine, un jurnal in care sa scrii totul, si un cantar, si de alergat poti si la sat 30 de minute macar, o dieta de 1000 de calorii, elimina dulciurile, fast food, grasimile, pizza

| ShAwDoRneYTheReal explică (pentru RAY):

N-am eu fast food la sat happy

| RAY a răspuns (pentru ShAwDoRneYTheReal):

Daca te ti de ceea ce ti am scris vei slabi si iti vei mentine greutatea toata viata ta, in fiecare zi scrie absolut tot ce consumi, cantaresti dimineata

16 răspunsuri:
| PsyhoChild a răspuns:

Poti slabi rapid cu dieta water fasting dar este numai pentru avansati si depinde si cat de dispus esti sa faci asta.
Water fasting inseamna sa bei numai apa si sa nu mananci nimic timp de o perioada.1/2 zi pentru incepatori, o saptamana pentru cei care chiar sunt dispusi sa slabeasca si 3 saptamani daca ai nervi si psihic de otel.
Ce se intampla cand tii aceasta dieta. Deoarece corpul nu va mai primii mancare va trebui sa transforme din grasimile stocate in energie necesara. Vei fii ca un urs care hiberneaza iarna. Mananci calumea cu cateva zile inainte si dupa vezi cat poti duce. Acesta este un mod usor de a slabi dar si extrem. Daca esti copil nu-ti recomand sub nicio forma sa incerci. Corpul tau este in crestere si ai nevoie de acei carbohidrati.
Daca nu iti dau o lista la ce sa te astepti cand faci asta:
Dureri de cap, ameteala in primele doua zile.
Te vei simtii energic dupa ce dispar aceste ameteli din cauza ca corpul va consuma din grasimile acumulate in timp.
Dupa perioada energica vei intra pe modul economisire energie ca sa spun asa. Te vei simtii slabit dar vei fi scazut si in greutate in acel moment.
Vei avea insomnii.
Daca vrei sa tii aceasta dieta va trebuii sa bei foarte multa apa. Poti adauga in ea lamaie daca vrei.In rest nu ai voie sa mananci nimic.

| RAY a răspuns (pentru PsyhoChild):

Dupa dieta asta in care 80% din ceea ce pierzi este masa musculara te vei ingrasa foarte rapid, asa ca vei fi in gras fara masa musculara

| MadRaven a răspuns (pentru RAY):

Dacă water fasting-ul este făcut cum trebuie, nu pierzi masă musculară. Repet, dacă e făcut cum trebuie, pentru că sunt anumite criterii de urmat atât înainte cât și după ce "postești" în acest mod. Scopul lui este mai mult unul terapeutic și de detoxifiere, faptul că pierzi în greutate e mai mult un bonus.
Ideea e că dacă este ținut cum trebuie, creierul nostru știe cum să facă diferența între un țesut de care are nevoie și unul de care nu are nevoie, așa că alege să consume preponderent din grăsimea stocată nu din mușchi. Ăsta e și motivul pentru care ne îngrășam până la urmă, ca să avem rezerve pentru atunci când nu o să avem de mâncare. Sunt clinici în Germania unde te poți interna doar că să practici water fasting. Dar repet, vorbesc de cazul în care sunt respectate anumite condiții de pre-feeding și re-feeding,

| RAY a răspuns (pentru MadRaven):

In clinici e altceva

| MadRaven a răspuns (pentru RAY):

Un water fasting corect și sănătos poate fi practicat și de acasă dacă te documentezi suficient înainte și știi ce ai de făcut. Efectele sunt aceleași fie că postești în clinică sau postești acasă

| RAY a răspuns (pentru MadRaven):

Ai facut un experiment personal?

| MadRaven a răspuns (pentru RAY):

Da

| RAY a răspuns (pentru MadRaven):

Da detalii despre el, hai ca sunt curios

| MadRaven a răspuns (pentru RAY):

Detalii ar fi multe de dat, dar sunt destule cărți pe tema asta și există chiar și un documentar dacă chiar ești curios. În principal cu o săptămână înainte să încep am eliminat din alimentație zahărul și carnea și am mâncat doar legume, apoi cu o zi înainte am fiert legume și am băut doar apa rămasă, fără legume. Apoi am ținut postul timp de 10 zile, în care am băut doar apă și când am întrerupt am urmat același proces dar în sens invers: întăi am băut doar apa rămasă după fierberea legumelor, apoi am trecut încet la legume și abia apoi la mâncare mai solidă. De asta zic că e important să te documentezi înainte, că dacă după ce ții water fast treci imediat la mâncare normală, nu numai ca o să aibă mult de suferit stomacul, dar o să te alegi și cu "refeeding syndrome" dacă nu mănânci ce trebuie. Plănuiesc să mai țin pe viitor oricum, mie personal mi-a priit experianța, Și din ce am mai citit mi se par oricum fascinante schimbările care au loc în organism pe durata unui water fast de durată.

| PsyhoChild a răspuns (pentru RAY):

Ai incercat dieta sau ai cautat pe internet? happy

| RAY a răspuns (pentru PsyhoChild):

Asta e ceea ce am gasit din cercetarile facute de mine pana in prezent

| PsyhoChild a răspuns (pentru RAY):

Adica cercetarile facute din minutul in care mi-ai vazut raspunsul pana in cel in care ai raspuns big grin :d

| RAY a răspuns (pentru PsyhoChild):

Adica cercetari facut din multe articole, documentare, cartii citite

| DavidTrapStar a răspuns:

Salut, in primul rand iti sugerez sa nu mai bei bauturi ce contin zahar (cola, fanta etc) si sa mananci multe mese, continut putin. Nu te grabi cand mananci, pentru ca si asta este un factor al ingrasarii. Daca iti permite si timpul, fa abdomene si iesi la alergat. Multa bafta!