| Bitza_1792 a întrebat:

big grin am o mica problema: de cateva luni [aprox 3] am pe picioare, in partea din spate si in lateral niste dungulite mici, rosii-visinii, se simt la atingere si sunt foarte vizibile.:-s
Ce sunt chestiile >alea? cum se trateaza si in cat timp pot scapa de ele?:-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Joanne a răspuns:

Cred ca sunt vergeturi. Ele apar ca un semn al maturitatii insa pot fi datorate si unei modificari ale greutatii(cand slabesti foarte mult intr-un timp scurt).

In prezent, nu exista niciun remediu care poate preveni aparitia vergeturilor, in special la femeile insarcinate sau in perioadele de crestere accelerata.
Produsele sub forma de creme pot ameliora senzatia neplacuta care insoteste vergeturile insa nu poate preveni aparitia vergeturilor.

Recomandari:

- Masajul pielii cu o manusa sau perie de masaj avand ca scop intensificarea circulatiei sangvine locale
- Aplicarea zilnica de creme emoliente la nivelul zonelor afectate cu scopul de a intretine pielea supla
- Alimentatie bogata in vitamina C si E, zinc si siliciu, minerale ce contribuie la pastrarea sanatatii.

Daca vergeturile sunt depistate precoce, aplicarea cremelor emoliente poate fi eficienta, reducand vergeturile. Unele dintre aceste creme sunt uleiul pe baza de vitamina E, recomandat in special pentru cicatrizare, preparatele din grupul vitaminei A. De asemenea dieta bogata in vitamine (vitamina C si E) si minerale (zinc si siliciu) poate preveni aparitia acestor leziuni. Suplimentele alimentare reprezinta o alternativa in cazul in care alimentatia este necorespunzatoare si saraca in aceste constituienti.

Gaseste aici mai multe informatii: http://www.sfatulmedicului.ro/Procedee-dermatocosmetice/vergeturile_1377

7 răspunsuri:
| MoonLight a răspuns:

Vergeturi. Se trateaza cu creme pe care le gasesti in magazinele de cosmetica sau la farmacie. Ele dinspar in timp.

| Lacoste a răspuns:

Buna.
Sunt vergeturi mai mult ca sigur, la inceput ele sunt rosii, apoi se fac alb sidefate.Ar trebui sa folosesti niste creme speciale,avand in vedere ca sunt rosii (situatie in care ar putea sa se mai estompeze,dar tot nu dispar complet), daca se fac albe, atunci numai chirurgical sau cu laser-ul ai putea sa le elimini.Eu iti recomand UNTUL DE SHEA http://untuldeshea.wordpress.com/ Incearca si alte creme din farmacii, dar foarte important actioneaza acum cat sunt inca rosii.

| alexflor87 a răspuns:

Daca ai avut sau ai probleme cu greutatea, este posibil sa fie vergeturi. De ele nu prea scapi, din pacate sad

| alexralu34 a răspuns:

Poate ai vrgeturi si eu am dar in partea de lateral a genungilor, au inceput sa treaca si nu le-am facut nimic ai rabdare si aproape nu se vad; faci vreun sport solicitat poate de la asta mai incet daca da.

| Emmma_4212 a răspuns:

Hey! cred ca sunt vergeturi, pai daca sunt inca rosi-mov poti sa ceri la farmacie alifii pentru vergeturi. nu o sa se mai vada asa mult dar nu o sa scapi de ele niciodata. Ori ai slabit foarte mult in ultimul timp ori te-ai ingrasat, de regula de asta apar. big grin happy

| mya114 a răspuns:

Din cate stie capusorul asta al meuhee hee.se numesc vergeturi si se pot trata atata timp cat sunt rosii-visinii cu ulei de masline si multe scarii urcatee si coborate :*. crdema da rezultate.

| Bitza_1792 explică:

Am uitat sa precizez faptul ca fac sport, karate mai exact.de la varsta de 7ani, acum am 14 si nu am avut probleme cu greutatea...