| Mihaa22 a întrebat:

Buna.
Am o noua relație, totul merge super ok din punctul meu de vedere doar ca de câteva zile nu stiu ce am. Sunt mici momente in care ma gândesc la fostul deși au trecut aproape 4 ani de când ne-am despărțit timp in care eu am fost singura pana acum 2 luni.
Ma întristează pentru ca tin foarte mult la actualul și nu mi se pare corect sa ma gândesc la chestii legate de fostul și chestiile alea sa fie poZitive
Ex: ca mi-as fi dorit sa rămân cu fostul, etc
Nu ma tratează rau actualul, pur și simplu firea lui e puțin mai rece, am întâlnit persoane de genul, dar nu cred ca asta ar fi motivul, chiar ma simt bine cu el.
Mi-a scris fostul la 2 săptămâni după ce mi-am făcut relație, oare ar avea vreun impact asupra gândurilor mele?
Nu stiu ce sa cred, ce sa fac.

20 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

De ce te-ai despartit de fostul? In ce termeni v-ati despartit? De ce ai stat singura timp de 3 ani si 10 luni?

| Mihaa22 explică (pentru wildthing):

El s-a despărțit de mine, s-a dus cu alta fata. Am stat singura atâta timp pentru ca aveam nevoie, a fost prima mea relație. Asta de acum e a doua

| wildthing a răspuns (pentru Mihaa22):

Daca el s-a despartit de tine, daca s-a dus cu alta fata, nu merita sa te mai gandesti la el. Nici nu trebuia sa mai vorbesti vreodata cu el. A avut tupeul sa-ti scrie la 2 saptamani dupa ce ti-ai facut o noua relatie? Trebuia sa-i dai cu flit. Unde-i mandria ta?

| Mihaa22 explică (pentru wildthing):

N a spus nimeni ca i am răspuns doar ca m-a pus pe gânduri

| darrio2007 a răspuns:

E clar ca nu l-ai uitat pe fostul. Te simteai mai bine cu el decat cu actualul.

| Mihaa22 explică (pentru darrio2007):

Culmea, ne certam zilnic și ne despărțeam tot la 2 săptămâni laughing

| RAY a răspuns:

Ofera vaginul tau si fostului si actualului si vei fii implinita

| Mihaa22 explică (pentru RAY):

Ma intreb cum ajungi tu campionul zilei mereu cu asa raspunsuri. Dacă era vorba doar de sex nu ma mai îngrijoram.
Aveți unii 30+ degeaba

| RAY a răspuns (pentru Mihaa22):

Ce campion ma, asta a fost la inceputul TPU, nici nu inteleg de ce port insigna aia, abia ce intru, cand ma critici ofera un argument

| RAY a răspuns (pentru Mihaa22):

Eu sunt pro poligamie, nu vad de ce o fata nu poate avea mai multi parteneri in acelasi timp

| Violleta2022 a răspuns:

Cum trecutul NU se poate schimba si nici forta pe cineva sa te iubeasca, este ideal sa te focusezi pe prezent si viitor, eliminand obsesiile trecutului.
Evident ca relatia cu un "fost" nu va fi niciodata o relatie fericita sau mai buna, pentru ca oamenii nu se pot schimba si daca relatia aia nu a functionat inainte, nu va functiona niciodata.
Nu te mai uita in urma si nu-ti mai pune intrebari fara sens, ca fericirea ta este cu altul, niciodata cu un "fost iubit"!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"Mi a scris fostul la 2 săptămâni după ce mi am făcut relație, oare ar avea vreun impact asupra gândurilor mele?"
Clar.
Mergi pe varianta corecta. Cu fostul s-a terminat de mult, ai stat singura o perioada atat de lunga. Daca ai incerca din nou cu el, ar fi o noua dezamagire lunga. Ai pierde inca vreo 2-3-5 ani din viata, si pe baiatul asta "nou".
Gandeste-te la momentele in care ai suferit dupa fostul, nu la alea 3 saruturi si o partida de sex laughing
A avut timpul lui, in care nu cred ca ai fost fericita.
Alege ce e bine pentru tine, stai cu baiatul asta mai rece, ca pare perfect.
Tentatii pot aparea mereu, de la fostii sau de la vreun chipes de ocazie. Dar de multe ori e vorba doar de aventuri proaste, din care iesi rascolita. Fii matura si elimina relatiile care nu iti fac bine.

| Emma30555 a răspuns:

Poate fiindcă ne dorim ce nu putem avea. Trebuie să te îndrăgostești nu doar sa ti placă un băiat că sa uiti o fosta dragoste. Tu pe tipul din prezent doar îl placei încă nu ai ajuns sa il iubesti, mai acorda ți timp

| Goete a răspuns:

Fostul avea scula mai mare?
Daca da e normal sa te gandesti la el

| Crackman a răspuns:

Uite aici iti dai seama ca inca nu esti dezvoltata sentimental. Iar ala a facut exre ss iti dea mesaj ( dupa fespartire ii dai block ca si vum nu exists ) nu mai ai treaba

| Maly29 a răspuns:

Incerca sa gandesti in perspectivă, timpul tau si implicit, tinerețea ta, este prețioasă.
Respecta, iubeste, apreciază întreaga ta fiinta, pentru a evita sufetinta inutila.
Sunt rare cazurile in care chiar mertita sa i mai dai o sansa unui fost, iar in cazul tau eu nu apreciez potrivit

PS: asta poate fi o lectie pentru tine din partea universului. Ce te face sa crezi ca peste un timp nu te va lasa pentru alta, sau mai grav pentru aceeasi.

Imagineaza ti cum te-ai simti atunci.

Prima data se numeste greseala, a doua oara se numeste prostie!

Iti revomand sa iti mai acorzi timp singură, e posibil ca relatia pe care o ai sa nu te implineasca. Nu e nimic gresit, insa nu actiona nechibzuit pentru ca pot aparea repercursiuni ireversibile (ex: bebe cu fostul care-i fug ochii. nu cred ca iti doresti asa un tata pentru copilul tau)

Multa intelepciune si atentie la alegeriile pe care le iei!

| Mihaa22 explică:

Citește încă o data ce am scris, fii mai atent/a si reanalizează. Am fost singura aproape 4 ani! Cred ca am trecut peste relația cu fostul in 4 ani, ideea e ca nu înțelegeam de ce ma mai gândesc la el

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mihaa22):

Nu am ce sa mai citesc sau sa analizez, asta sa le faci tu ca de dat sfaturi esti bună, in rest de nimic pa.

| Magistratul a răspuns:

Boss, în viata trebuie sa experimentezi, sa cunoști cât mai mulți oameni...
Dacă ne limitam la unul, asa ajungem sa ne imprimam în minte ca nu e nimeni ca acea persoana, ca e cea mai perfecta, ca ținem maxim la ea...
Nu vad de ce te ai întoarce la vremurile de demult, timpurile noi aduc oameni noi... Sau cam asa ceva.

| gamingrs a răspuns:

Salut! Nu te mai framanta pentru niste ganduri.Nu poti alege ce sa gandesti si ce nu! Nu ai de ce sa fi suparata pe motivul asta!