| rozelor a întrebat:

daca ai displazie usoara si te operezi, histerectomie totala, inseamna ca ai virusul HPV prezent? cum se recolteaza papanicolau daca nu mai exista col, endocol, exocol? multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu te testezi, nu stii daca ai HPV sau nu, dar in prezenta displaziei este probabil sa fii infectata cu HPV. Pentru citologie se recolteaza din vagin si de pe bontul vaginal post-operator.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Repeta intrebarea scriind : "pentru dl. dr. Bogdan Doroftei"