| rozelor a întrebat:

dupa histerectomia totala (genital) datorita HPV prezent, displazie usoara, la analiza papanicolau este posibil sa apara probleme grave? nu inteleg, ce cancer poate apare daca s-a extirpat tot, unde sta virusul? multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bendis92 a răspuns:

Depinde de ce tulpina de HPV ai. Exista vaccinuri anti HPV, dar din cate stiu eu le poti face cam dupa 2 ani dupa ce ai fost diagnosticata. Daca esti asigurata se fac gratis. Virusul este raspandit in zona respectiva, nu poate fi eradicat prin operatie. Odata ce ai fost diagnosticata, mereu va exista riscul de cancer de aceea se merge la consultatii din 6 in 6 luni (poate chiar mai des daca e sa se intample ceva) Stai linistita atata timp cat te monitorizezi constant, te duci la doctor si gasesti pe cineva cu care sa vorbesti (psihologul este de mare ajutor)va fi bine. Numai bine!

1 răspuns:
| s4a a răspuns:

Virusul se poate manifesta in zona superioara a vaginului.