| TrafiKCuJelEuCoLoraT a întrebat:

Daca ai fumat 4, 5 luni ti-a afectat cu ceva plamani? Repede plizz! Dau fundita!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

BPOC este o boala de plamani care blocheaza caile respiratorii, facand respiratia dificila.Este de obicei, cauzata de fumat sau expunerea la fum.Ea poate fi prevenita! Renuntarea ta la fumat este cea mai buna modalitate de a preveni aceasta boala sau opri progresia ei.Niciodata nu este prea tarziu sa renunti la fumat!

| unknownn a răspuns:

Mai si intrebi inca? Normal ca ti i-au afectat.Ti afecteaza si dupa o saptamana damai dupa 5 lunistraight face

| torsi a răspuns:

Depinde cat de mult ai fumat.

| SantaAndrei a răspuns:

Depinde de multi factori:

1. Daca ai fumat mult(peste 1 pachet pe zi) si nu ai facut sport, sau ai fost si prin cluburi/pub-uri, e posibil deja sa inceapa sa fi afectat plamanii. Daca te lasi acum, daunele ar trebui sa fie mici, si sa nu ai probleme.

2. Daca ai fumat mai putin, si/sau ai facut si sport e foarte posibil sa nu fie afectati.

In ambele cazuri, daca te lasi, in cateva luni o sa se repare daunele suferite(daca au aparut). Nu sunt medic, e doar o opinie bazata pe multe studii citite, dar cel mai bine iti spune un doctor dupa ce iti face analize.

| KiddaBăă a răspuns:

Yep! Dar nu foarte mult pentru că, dacă după alea 5 luni te lași definitiv ți se reface organismul, în special plămânii.

| KiddaBăă a răspuns:

Yep! Dar nu foarte mult, pentru că dacă te lași definitiv de fumat după alea 4-5 luni, ți se reface organismul mai repede, în special plămânii.

| vali1985 a răspuns:

Putin dar iti recomand sa te duci la doctor.

| AleexD a răspuns:

Iti afecteaza plamanii chiar si daca fumezi 1 saptamana.winking

| TrafiKCuJelEuCoLoraT explică:

Nu am fumat mai mult de 3 tigari pe ziblushing