| TipulAnonim a întrebat:

Salut TPU
mi-am afectat grav plamani daca am fumat timp de 5-6 luni cate 3 tigari pe zi? daca ma las de fumat acuma in cat timp o sa se curate plamani la loc? DAU FUNDA LA CEL MAI BUN RASPUNS happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| paulpaul25 a răspuns:

Daca ai fumat 5-6 luni de zile doar 3 tigarii pe zi, presupun ca in fiecare zi fara nicio exceptie, ai intrerupt brusc, e ok, ai trecut peste faza de a avea nevoie sa fumezi. Probabil nu era nicio dependenta psihologica ceea ce e bine. E o perioada scurta, nu stiu ce varsta ai, dar probabil nu 70+ asa ca plamanii o sa sa-si revina complet intr-un timp relativ scurt, cateva luni. Asta in conditiile in care nu petreci timp in medii toxice sau in zone cu un grad ridicat de poluare ..etc. Deci daca te-ai lasat complet, urmeaza o perioada de refacere pentru plamanii tai si nu trebuie sa te ingrijorezi, intr-un timp relativ scurt ei vor fi ca inainte. Succes si sarbatori fericite!

| TipulAnonim explică (pentru paulpaul25):

Si daca am 15 ani? in cat timp?

| paulpaul25 a răspuns (pentru TipulAnonim):

Ti-am spus, nu poate nimeni sa-ti zica in cat timp. Desi exist o perioada aproximativa ea depinde de la individ la individ, in functie de organismul, metabolismul fiecaruia si modul de a se reface. E o chestie mai complicata, dar nu merita sa te complici in cercetare. La varsta de 15 ani, daca pana acum nu ai avut de suferit de pe urma fumatului, ei vor fi refacut complet in cateva luni. Stai linistit ti-am spus, atata timp cat nu te mai aproprii de tigari, organismul se va reface complet in cel mai scurt timp!

4 răspunsuri:
| Rebecca123 a răspuns:

Pff..cam da cel mai bine este sa te lasi de fumat cat mai poti..si mai ai de asteptat vreo 6-7 luni pana se curata plamanii.

| bombarara a răspuns:

Abia dupa 6 luni se curata plamanii la loc.