| Elide a întrebat:

Bună TPU, dacă am o infecție vaginală și urmez un tratament cu ovule, administrea de anticoncepționale trebuie întreruptă? Sau nu au legătură și nu afectează cu nimic pilulele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, administrarea anticonceptionalelor nu se inrerupe pe perioada tratamentului vaginal, fiindca acela este cu antibiotice specifice ca sa elimine infectia sau BTS-ul pe care-l ai local, in vagin.
In orice caz, pe toata perioada cat ai tratament cu ovule vaginale este interzis sexul.

Răspuns utilizator avertizat