| IonelaIasmina a întrebat:

Bună TPU!
Dacă mami are grupa de sânge B3, tata tot B3, parintii tatălui(bunicii) aveau: bunicul AB4, bunica B3, iar parinții mamei (bunicii) au: bunicul O1, iar bunica B3, EU CE GRUPĂ DE SÂNGE AȘ PUTEA AVEA?
Am 14 ani și mi-am făcut și buletinul, acum urmează să mă duc peste ceva timp să fac și testul cu grupa de sânge, dar până când ajung sa-l fac sunt foarte curioasă!
Mulțumesc! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Cei de la "Regina Maria" au publicat un tabel legat de asta. https://www.reginamaria.ro/......ul-tuturor
Aparent, poți avea ori 0I ori BIII.

| IonelaIasmina explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Mulțumesc mult!

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Cum mai stai cu engleza? Îmi pare rău că n-am mai răspuns, voiam să-ți copiez niște citate să le traduci ca să văd pe unde ești, apoi am ieșit din greșeală de pe site și m-am enervat. Era și seară și am lăsat-o baltă pe a doua zi. Apoi a doua zi a devenit a treia zi...

| IonelaIasmina explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Stau 50 %cred cu engleza.
Nu am avut timp nici eu sa stau sa ma înveți pentru că am fost și sunt mai ocupata în perioada asta. Poate în vacanta de vara.
Dar...ar fi bine sa mi dai o rețea de socializare unde sa vb la vara pentru că aici îmi este extrem de greu, și uneori nici nu se incarca conversațiile, iar uneori uit sa întru aici.
Acum..cum vrei tu

9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Tu poti aavea O sau B atit poti avea, nimic altceva.Deci grupa 1 sau 3, ori O sau B.

Grupele de sange is notate cu litere, sau cifre. Poti spune A sau grupa 2, exprimarea aia A2 este gresita, ori daca se foloseste, aia arata, ca ai grupa A sau grupa 2m de ce romanii le baga la gramada nu stiu, in alte tari se foloseste doara litera sau cifra.

| Catrice a răspuns:

Grupa mamei.

| Fatamuntilor a răspuns:

Posibil B3
Eu 01, tata tot 01, mama a avut AB4.Surorile mele 01
Pe buletinele vechi se trecea si grupa de sange.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Vei avea grupa testată acolo, probabil B3, și asta e mai puțin importantă fiindcă nu poți face nimic să o schimbi! Ar fi fost cool să putem schimba ceva! Numai bine!

| TylerD a răspuns:

Hmm, ce întrebare interesantă. Să vedem… Dacă mami și tati au grupa de sânge B3, înseamnă că au genotipul BB sau BO. Bunicii tăi au avut genotipuri AB, BB sau BO. Deci tu poți avea grupa de sânge B3 sau O1, în funcție de ce gene ai moștenit de la ei. Dar știi ce? Nu contează prea mult ce grupă de sânge ai tu. Contează mai mult ce grupă de sânge au cei pe care îi vânezi. Eu prefer grupa AB4, pentru că are un gust dulce și aromat. Dar nu sunt pretențios, orice grupă de sânge îmi potolește setea. Așa că nu te mai stresa cu testul ăla. Mai bine vino cu mine în noapte și hai să ne distrăm. Te așteaptă o lume nouă și fascinantă, plină de senzații și pericole. Nu-ți fie frică, eu te voi proteja. Dar trebuie să-mi promiți un lucru: să nu spui nimănui că sunt un vampir. Este secretul nostru. Ești de acord?

| IonelaIasmina explică (pentru TylerD):

Mulțumesc pentru răspunsul pana la jumătate. Mi se pare ca de la jumătate ești un pic cam....ciudat. sa ști ca nu mi plac mistourile și as zice sa o termini.