| 4n0NlmUs a întrebat:

Daca mananc in fiecare zi o cifla cu nutela...pot sa am diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Diabetul zaharat se manifesta sub diferite forme.
Consumul a, citez,:" o cifla cu nutela" nu-i bai big grin
O CHIFLA cu nutela pe zi chiar doua nu duc neaparat la diabet. Poate cateva kilograme in plus? big grin
EXCESUL de dulciuri in general... poate provoca aceasta boala.
Nevoia de "dulce" o simtim cu totii dar sub diferite forme in functie de varsta/sex/efort(serviciu) apoi sa stii ca cei care fac sport au o mai mare nevoie de glucide.
O mare parte din glucide le regasim in fructe dar nu cred ca asta te intereseaza.
Oricum multa sanatate thumbs up

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se mănâncă zilnic Nutella!

Cel mult, de 2-3 ori pe săptămână.

Toate cele bune.

| doctorandus a răspuns:

Doar de la atata nu faci diabet, dar depinde de ce mananci in rest, cat de gras esti, cata miscare faci, daca ai diabetici in familie, etc.

| stlucian a răspuns:

NU!
Zaharină se numește o substanță sintetică albă, solidă, cristalizată, greu solubilă în apă, cu o putere de îndulcire de 500 de ori mai mare decât a zahărului, dar lipsită de valoare nutritivă, netoxică și neasimilabilă, întrebuințată ca înlocuitor al zahărului în alimentația bolnavilor de diabet.

| 4n0NlmUs explică (pentru stlucian):

Scuze..nu amsta am vrut sa intreb...pot sa am diabet rolling on the floor?

| stlucian a răspuns (pentru 4n0NlmUs):

Diabetul zaharat se manifesta sub diferite forme.
Consumul a, citez,:" o cifla cu nutela" nu-i bai big grin
O CHIFLA cu nutela pe zi chiar doua nu duc neaparat la diabet. Poate cateva kilograme in plus? big grin
EXCESUL de dulciuri in general... poate provoca aceasta boala.
Nevoia de "dulce" o simtim cu totii dar sub diferite forme in functie de varsta/sex/efort(serviciu) apoi sa stii ca cei care fac sport au o mai mare nevoie de glucide.
O mare parte din glucide le regasim in fructe dar nu cred ca asta te intereseaza.
Oricum multa sanatate thumbs up