| NemNUZ a întrebat:

pot sa fac diabet daca mananc sa zicem un pachet de biscuiti sau de eugenii in fiecare zi( pachet de vreo 8-9 bucati)? Am 15 ani si nimeni din familie nu a avut diabet, decat o matusa ( sora bunici mele ) din partea mamei, dar oricum nu am aceeasi grupa de sange ca mama.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Diabetul nu se face din cauza mancatului de dulciuri, ci din cauza obezitatii, sedentarsimului si incarcarii genetice. Nu este legat de grupa de sange, deci faptul ca nu ai aceeasi grupa de sange cu ruda bolnava, nu inseamna ca nu este posibil sa fi mostenit predispozitia. Totusi, un singur membru al familiei este prea putin pentru a considera ca ai risc familial crescut. Insa daca atunci cand vi fi adulta vei fi obeza si sedentara, poti face diabet chiar fara mostenire genetica

suntserios
| suntserios a răspuns:

Diabetul e in principiu e dereglare a metabolismului si are mai multi factori decat dulcele. oricum niste biscuiti nu pot avea efectul asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Daca faci exces de dulciuri in fiecare zi, atunci poti sa faci diabet.
Te pup!

| Zoey112 a răspuns:

Pai orice e este posibil, dar nu cred ca doar de la cativa biscuiti pe zi o sa faci diabet. Dar ai grija sa nu faci exces ca e nasol sa ai diabet

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Daca la 15 ani iti faci probleme de diabet, ceva e in neregula. Mananca linistit happy

| snzpaul a răspuns:

Depinde de organismul fiecăruia.
Ai putea, mai redu din dulciuri.

| marktheshark a răspuns:

Diabetul nu se face numai de la dulciuri dar cativa biscuiti pe zi nu dauneaza atat de mult