| XcrisSSx a întrebat:

Buna,TPU!
Dacă port aparat dentar la 20 de ani și am maxilarul (superior, inferior) inegal...adică partea dreapta e mai dezvoltată ca cea stanga se mai poate face ceva? Precizez ca am gura intr-o parte, adică partea stanga e mai sus, iar cea dreapta mai jos. Port apărat de 1 an și ceva și parca e tot la fel.
La vârsta asta se alinieaza doar dintii sau și maxilarele pot fi corectate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| maddog95 a răspuns:

Depinde,ar trebui sa vorbesti cu medicul tau stomatolog. Daca ii un defect osos se poate repara prin chirurgie (la un spital de maxilo) daca nu e cazul unui defect osos, atunci cu aparatul se poate rezolva, dar poate dura mai mult chiar pana la 3-4 ani. Medicul tau ar trebui sa iti poata spuna si sa iti dea un prognostic.

| anonimg a răspuns:

Tot medicul stomatolog trebuie să cunoască astfel de lucruri. El știe cât de mult a avansat medicina.

| WhiteLife a răspuns:

Cred ca da. Ortodontul se poate uita pe radiografie și îți poate spune. Eu am avut aceeași problema, dar mi-e mi s-a corectat prin clasa a 10-a. Dar probabil ca încă mai e posibil happy

| Cristiana_Acojocaritei_1993 a răspuns:

Aparatul ajuta mai repede la vaste fragede. Cu Inaintea in varsta, dureaza mai mult pana se reface. In principiu, Aparatul fortezza dintii sa se alinieze, ceea ce iti va schimba si fizionomia, si implicit se vor alina si defectele despre care vorbesti. Doar ca, dureaza.