| Balonaseplutitoare a întrebat:

port aparat dentar de 2 saptamani si pe maxilarul de sus dreapta ultimul dinte cand dau cu limba/ degetul simt ca un fel de zgarietura.
S-ar fi putut desprinde sarma?
Ca, cred ca am si inghitit-o happy
Ce sa fac?
Sau nu stiu exact ca nu vad prea bine.
In partea stanga nu simt la fel.

Răspuns Câştigător
| PsihopedagogCristinaM a răspuns:

Pentru aparatul dentar se foloseste o sarma, desi aceea se potriveste perfect in primele zile, dupa o perioada, aceasta se poate simtii in laterale (dupa ultimul brechet) deoarece maxilarul se modifica. Pana la urmatoarea programare iti recomand sa folosesti ceara ortodontica iar daca nu ai, sa ii ceri ortodontului! Daca nu ai ceara, iti recomand sa iti faci o programare cat mai rapid ca sa nu iti faca rana!

Good luck