| Ochialbastri99999999 a întrebat:

Bună TPU. De 2 ani am pe labiile mari o umflatura moale, nedureroasa de culoarea pielii. Ce poate fi? La ginecolog am fost, merg în fiecare an pentru a face analiza papanicolau, dar medicul nu a spus ce este. M-a întrebat pe mine"Oare ce e"? Vreau păreri de la cunoscătoare, fără jigniri. O sa merg și la alt ginecolog, dar pana atunci vreau sa știu și eu la ce sa ma aștept. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate fii un chist sau tumoare.
Recomand o biopsie cat de curand posibil... si schimba ginecologul!

https://www.csid.ro/......t-4477713/

| Nirvanaaa a răspuns:

Posibil sa fie un mic lipom, avand in vedere ca il ai de 2 ani și ca este situat pe albiile mari. Dacă nici nu doare și este mare șansele sa fie grăsime în interiorul lui sunt mari. Totuși trebuie sa mergi la un specialist sa îl vadă. Mai mergi la un ginecolog, dacă nu te lămurește cere o părere de la un medic dermatolog.

| Invictusman a răspuns:

Este o acumulare de grăsime, acel medic este analfabet funcțional, îți recomand să mergi la alt medic sa nu te mai duci la acel medic "specialist"

| rapandula a răspuns:

Nu voiam sa raspund pentru ca nu pot sa dau un raspuns precis dar a fost mortala faza cu medicul care tot pe tine, pacienta, te intreaba "oare ce e?" rolling on the floor rolling on the floor laughing
Asa ceva e haz de necaz...

| Alexia1208 a răspuns:

Și eu am avut o umflatura similară dar doar o săptămână. Când am strâns-o din greșeala s-a spart și m-am umplut de sânge și puroi. Clar a fost un chist/coș mai mare. Și in cazul tău poate fi tot un chist însă trebuie analize amănunțite. Și...schimbă medicul neapărat, apoi repeta testul pap la altcineva. Dacă nu a fost in stare sa îți zică ce e acea umflătură...ma îndoiesc ca a fost capabil sa colecteze corect pentru testul pap. Multă sănătate!