| niggasinparisxxx a întrebat:

de 2 zile am diaree si nu mai stiu ce sa ma fac... orice mananc se duce din mine, am incercat tot, orez, ceaiuri, medicamente.si nu ma lasa... faza nasoala este ca am dureri abdominale foarte mari, si nu mai am putere in mine deloc, de abia ma tin pe picoare help me FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Zipp!happy...ai incercat vreodata gris?smugsi vb serios! functioneaza,proprie experienta!(iei o lingurita de gris,inghiti din el, si bei si o gura de apa ca sa se duca tot pe gat in jos)si in scurt timp nu o s mai probleme; lasi mesaj daca te simti mai bine dupa ce incerci, as tare curioasa!

10 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Ai grijă ce consumi, diareea apare de obicei din cauza alimentației neadecvate, sau din cauza unei toxinfecții alimentare.
Așadar, evită mezelurile,excesele de dulciuri și lactate. În perioada aceasta bea ceaiuri de mentă și consumă alimente bogate în sodiu și potasiu (când se pierd electroliții, survine deshidratarea).
Mănâncă mai mult orez, pâine prăjită și cartofi fierți, pentru reglarea scaunului.
Sănătate!

| 0vidius a răspuns:

De diaree se poate Muri daca ai incercat leacuri babesti, medicamente si nu ti-ai revenit du-te la Doctor nu mai sta acasa e clar ca tu ai ceva mai grav care necesita tratament de specialitate. E colli(in primavara au murit multi germani din cauza ei) Salmonela(cea mai frcventa cauza de toxiinfectii alimentare) Dizenteria(boala care a ucis mii de persoane) TOATE acestea si multe alte patologii grave se manifesta prin Diaree.

| 0vidius a răspuns:

PS. Daca nu te duci la medic atunci bea multe lichide macar 2-3 litri de apa de mancat mananci supe sau ciorbe.Iar imporiva diareei ia si tu un smecta ceva.

| Zazu a răspuns:

Faci orez fiert cu mai multa apa decat de obicei(ca si cum ar fi o supa), apa gelatinoasa care ramane si orezul le mixezi si o bei, adaugi putina sare.Ar fi bine sa nu bei multe lichide o zi sau doua, doar uscaturi.Ca sa iti treaca durerile poti bea cate o gura de coca-cola (fara gaz)sau o gura de cafea, cafeina iti calmeaza durerile.Trebuie sa mergi de urgenta la medic.

| MoonLight a răspuns:

Am avut si eu problema asta. Bea lichide multe. Incearca "imodium". Si daca in 24 de ore nu iti trece du-te urgent la medicul de familie.

| ICanSeeAll a răspuns:

Daca nu te mai lasa, mergi la medic. Bea multe lichide, mai ales ceai de menta.

| xgd a răspuns:

Pune in ceai de menta saruri pentru deshidratare, nu manca lactate si lucruri uleioase, fa-ti o supa doar cu 1 morcov razuit, orez, apa, sare si delicat, poti pune si 2 cartofi taiati cuburi daca vrei.Maninca paine prajita.Un unchi mi-a zis ca e bine sa mananci cacao goala, e amara dar trece diareea.Ia smecta sau furazolidon, mai bine amandoua ca nu are nimic, asa fac si eu.

| GuessWhoIAm a răspuns:

Incearca o lingurita de cafea cu niste boabe crude de orez.in 10 minute nu mai ai nimic!

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.

| niggasinparisxxx explică:

Problema este ca astazi este sambata,si nu este medic de familie,iar la urgente daca merg te interneaza, si luni incepe scoala, o sa fie prima mea zi la liceu aici i faza complicata!