| Alexandra1114 a întrebat:

de 5 zile am o problema si nu pot intelege de la ce vine ..deci m-am trezit marti cu fata umflata, am zis e ok merg ma spal pe fata si imi revin, intre timp umflatura nu disparuse, am tot amanat crezand ca trece si ee de la ciclu, dar a trecut ciclul si umflatura nu, am dureri groaznice de cap, am fumat foarte mult timp cannabis si de o luna deloc, am stari de nervozitate, nu pot sa adorm si dureri groaznice de cap in special partea dreapta, stie cineva daca motivul e cannabisul, reactii ale organismului in lipsa acestuia? am si o durere in piept zilnic ..imi poate recomanda ceva bun? am luat in aceste zile cate 6 pastile de reuprofen fara succesc..nu simt ca as lua.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Divy a răspuns:

Înainte de a consuma substanțele ar trebuie să faci o cercetare asupra riscurilor care te expui.
Consumul continuu de canabis în cantități mari are următoarele efecte:
- simptome de iritabilitate, durere gastrică, anxietate și agresivitate
-modificări de creieri (tulburări de concentrare și de memorie, pierderea motivației)
-leziuni pulmonare, bronșite, cancer
-psihoză, atacuri de panică, paranoia, afectarea percepției
- capacitatea scazută de a face față frustrarilor și alte sentimente neplăcute
- creșterea frecvenței cardiace și presiunii arteriale
- scăderea rezistenței părului și unghiilor, pierderea dinților din cauza cariilor, blazare intelectuală și neglijare fizică
- pierderea poftei de mâncare și accese de furie
Renunțarea la aceste substanțe
În privința renunțării o persoanele care a consumat 1-2 ori pe săptămână, de regulă face ca această categorie de consumatori să poată abandona consumul de canabis fără a suferi de simptome de sevraj psihic, timp de mai multe săptămâni/luni.
În timp ce persoanele care consumă zilnic și renunță pot întâmpina nelinişte, alterarea stării psihice și mentale, tulburări de somn și alte complicații.
Consumul face și mai rău, crescând pofta de dulciuri, tutun alcool sau alte substanțe.Deci renunță de acum și apelează la un medic sau persoane care au renunțat la astfel de substanțe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,se complica treaba...Du.te cu cortul, undeva la marginea unui lan de maci sau procura.ti niste sisa, ceva..Nu sta cu mainile in san!

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Prea mult canabis, nu lipsa acestuia!
S-ar putea sa ai complicatii neurologice. Mergi rapid la medic, acele dureri nu sint de neglijat.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Daca era sevraj (lipsa canabisului), il aveai acum o luna. Nu "ee" lipsa sa. Nu mai lua analgezice aiurea, ca nu ajuta. Chiar surplusul de analgezice poate dauna. Mergi la medic.