| kopotoru a întrebat:

de 7 zile tot simt ceva in gat, tin sa precizez ca nu am dificultati la inghitire sau cand beau lichide cand mananc sau beau aproape ca nu se simte deloc, insa sta permanent acolo si e o senzatie de disconforct plus ca am ragaieli cu gust amar. Insa incepand de astazi parca ma si doare gatul, adica nodul ala in gat a iritat zona aia si usor usor simt o senzatie de durere cand inchit flegma sau cateodata cand ragai se simte ceva tare acolo ascutit! Am incercat sa iau gaviscon pentru reflux insa vad ca nu functioneaza! Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Maryuk???? a răspuns:

Gavisconul este pentru aciditate gastrica. Daca senzatia este din cauza refluxului gastric, Gavisconul trebuia sa isi faca treaba macar pe moment.insa de la aciditate foarte mare poate sa iritat acea zona. daca vrei sa scapi de aciditate trebuie sa ti regim strict cam 6 luni si mai lasa fumatul laughingsi eu am avut probleme cu aciditatea.Acum nu stiu exact ce senzatie de disconfort ai tu.pot fi multe variante...

| kopotoru explică (pentru Maryuk????):

Nu fumez deloc, dar am baut cam mult pepsi si cola pana sa apara senzatia asta! Simt ceva in gat dar fara durere doar ca sta ceva acolo ca o bila mica! am mai avut dureri in piept si batai rapide ale inimi insotite de nodul asta in gat!

| sadrian46 a răspuns (pentru kopotoru):

Ai un tablou clinic complex.
În primul rând stomacul.
Apoi acea senzație atipică în gât.
Apoi palpitații care sugerează un atac de panică.
Totul se adună la surmenaj, organism depășit de situații.
Dacă ai posibilitatea să te retragi o săptămână din activitate, cu o dietă hidrică, ceaiuri, sucuri naturale stoarse de tine, cu renunțare la TV, PC, situația o să se amelioreze. Dacă nu, invers și ajungi la spital.