| anonim_4396 a întrebat:

Salutari,

In primul rand as dori doar o parere de la cateva persoane unpic mai pricepute deci nu cred ca ma ajuta parerile oricui, ce nu au trecut prin acest virus si nu au nici cunostinte cat de cat medicale. Cei de la linia verde nu stiu de ce sunt pusi acolo, ca studii medicale nu au.

Am covid de (10zile de la prima simptoma si anume un nas inflamat) (7zile daca pui la socoteaza simtpomele grave: transpiratii, frisoane, lipsa gust si miros, oboseala ameteala somn mult etc, tuse seaca dar plamani inflamati, dureri de muschi maini picioare, vase sanguine la degetele mainiilor ciudate parca mai vizibile).

Acum, in ziua 10-11 ca nici nu le mai stiu happy, ma simt foarte bine, la un moment dat imi revenise mirosul si gustul complet, acum parca mi-a disparut putin dulcele si din gust si din miros.

Problema mea: Nu stiu ce sa fac cu plamanii in cazul acestui covid. In fiecare noapte am febra in zona pieptului si ma trezesc ud loarca pe tricou. Imi e frica sa nu fie vreun tratament care eu nu il stiu si incet incet plamanii sa imi fie afectati.

Simt ca daca nu erau plamanii, nici nu mai imi dadeam seama ca am fost bolnav.

Exista solutii?

Culmea, sunt nefumator de cam 8-10 ani de zile deci ar trebui sa am plamani sanatosi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Suna la medicul de familie, spune-i simptomele și îți va prescrie antibiotice. Ca antipiretic poți lua Paracetamol sau Nurofen.

| niko67 a răspuns:

Am avut covid cu simptomele care le ai, 12, 13 zile temperatura si frisoane, mancam foarte putin ca nu aveam pofta mai mult anghiteam cu apa. orce medicament, nu mergea, si slabisem, din a 14 zi am anceput sa mi revin, putin cate putin cam 3 saptamani, m-a tinut, acum sant bine, asta a fost luna trecuta

| Gabrielalaura1991 a răspuns (pentru niko67):

Bună, ce ai luat pentru temperatura? Si cate zile a ținut temperatura?

| niko67 a răspuns (pentru Gabrielalaura1991):

10 zile mai ales seara frectie cu otet si paracetamol

| Ionut3222 a răspuns:

De adaugat ca iau Paracetamol la 8ore, asta mi-a fost recomandat de toti. Acesta face ca acea febra sa dispara.