Întrebare recomandată | Mcnebunatika a întrebat:

Buna,TPU! De azi dimineata ma ustura si ma doare gatul, azi toata ziua am fost ragusita si inca sunt. Ce sa fac ca sa nu ma mai doara si sa nu mai fiu ragusita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Danişor a răspuns:

Gargara.
Gargara se face la fiecare două – trei ore pe parcursul unei zile. Aceasta se poate face cu mai multe soluţii dar se porneşte întotdeauna de la o cană de apă călduţă în care se poate adăuga de exemplu apă oxigenată, sau o linguriţă de miere şi sucul de la o jumătate de lămâie şi nu în ultimul caz putem să optăm şi pentru tratamentul cu uleiuri esenţiale, se diluează 2 picături de ulei de cedru şi 2 de eucalipt în apa călduţă sau 2 picături de ulei de şerlai şi 2 de lămâie. Această apă nu se înghite doar se face gargară cu ea şi se scuipă.
* Gargara de mai multe ori pe zi cu soluţie salină: o lingurita de sare la 1 pahar de apă caldă (de preferinţă în alternanţă cu ceai de salvie).
* 15 picături de extract de musetel într-un pahar de apă, se amestecă şi se gargare de mai multe ori pe zi.
* 40 grame de muguri de pin se fierbe timp de 30 de minute într-un litru de apă, se lasa sa stea 20 de minute si se toarce.
* 20 de grame de coada-calului se fierbe intr-o jumate de litri de apă. Se toarce si se bea.
* Se fierbe gutuie, intr-o esarfă de lină, se stoarce. La sucul astfel obtinut se dă cantitatea dublă de zahăr, sie se fierbe, pină ce devine ca si sirop. O lingurită din siropul acesta se dă la un pahar de apă si se gargară.

- Compresă de brânză: brânza se întinde în mod egal pe o batistă, acesta se aplică în jurul gâtului, se fixeaza cu o eşarfă şi se ţine câteva ore, de preferat peste noapte.
- Compresa de cartofi: cartofii se fierb, se zdrobesc, se întind pe o batistă, care se aplică in jurul gâtului şi se fixează cu un şal. Aveţi grijă, ca cartofii să nu fie prea fierbinte - pericol de arsuri.
- Miere cu suc de lamaie: Stoarceti o lamaie, amestecati sucul cu 2 lingurite de miere si turnati deasupra apa fierbinte. Sucul de lamaie cu miere se poate folosi si ca atare, fara alt lichid.
Poti sa te duci si la medic.
Bafta!

| bursuc001 a răspuns (pentru Danişor):

Bună!

În cazul în care NU cunoşti Regulamentul TPU, îţi comunic că ai OBLIGAŢIA de a indica SURSA de copy & paste!

Vezi detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/termeni-si-conditii

http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

Pe viitor, să indici SURSA de copy & paste!

O zi frumoasă!

| moise12334 a răspuns (pentru Danişor):

Miere si lamaie+ceai de ce vrei tu+sa stai in casa la caldura/sau mergi la medic

16 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Preferabil să încerci să vorbeşti cât mai PUŢIN!

Cel mai probabil, ai o viroză respiratorie ( banala răceală ) - presupun că mai ai şi alte simptome...
Iar laringita este o complicaţie a acesteia :(
http://www.sfatulmedicului.ro/laringita

În PRIMUL rând, îţi recomand un control la medicul de familie!

Apoi, dacă îţi dă Paracetamol şi Vitamina C, atunci îţi recomand altceva ( în caz că ai şi alte simptome de răceală şi nu-ţi trece ).

Poţi încerca unul ( nu toate ) dintre următoarele remedii/medicamente :
* Coldrex MaxGrip ( plicuri ) - le dizolvi în apă fierbinte şi bei unul la 4-6 ore ( îl bei cât de fierbinte rezişti ) – a se citi şi RESPECTA Prospectul.
* Coldrex HotRem - aceeaşi indicaţie ( ca la cel anterior )
* Theraflu Extra răceală şi gripă ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Fervex ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Modafen HotDrink ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Nurofen răceală şi gripă - comprimate.

Iar pentru durerea de amigdale, ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

Ca tratament adjuvant cu diferite "leacuri băbeşti", pentru durerea de gât/amigdale, se pot folosi : gargara cu apă sărată ( o faci de câteva ori pe zi, se dizolvă o lingură rasă de sare mare la 200 ml apă ), comprese cu cartofi răzăliţi sau cu sare caldă, miere FĂRĂ lămâie ( deoarece lămâia IRITĂ gâtul ), eventual miere cu propolis, ceai cald ( nu fierbinte ), consumă mâncare uşor mestecabilă/înghiţibilă ( evită "uscăturile" ), preferabil ciorbe/supe, etc. ), Propolis spray ( se găseşte la magazine apicole ),...

Seara, înainte de culcare se înghite treptat 1 lingură de miere ( preferabil cu propolis ), încet pentru ca să se ungă bine gâtul şi NU mai bei/mănânci nimic după aceea.

Pentru răceală se poate consuma usturoi proaspăt ( cu diverse alimente ), citrice ( care conţin multă Vitamina C, în special kiwi ), vin fiert, ceai cald ( nu fierbinte ), etc.

Pentru tuse se poate folosi ceai de soc îndulcit cu miere de albine, sau ceai de ceapă + jumătăţi de nucă.
Vezi şi alte remedii pentru tuse la linkul :
http://sanatate.bzi.ro/remediu-cu-usturoi-si-miere-pentru-tuse-seaca-6822
http://www.tonica.ro/......-tuse.html

Dacă nu ai probleme cu tusea/gâtul, se poate bea ceai de natural din orice plante.

Totuşi, sunt unele mai indicate în caz de răceală - vezi detalii la linkul :
http://www.gradinamea.ro/......550_1.html

http://www.ele.ro/sanatate/tratamente-naturiste/5-ceaiuri-antiraceala-4225

Pentru nasul înfundat se recomandă diverse picături nazale ( de la farmacie ) sau inhalaţii cu abur/ceai de mentă sau muşeţel ( în care se pot pune câţiva picuri de ulei de brad sau de eucalipt ).

Dacă ai şi febră atunci se pot face frecţii ( pe tot corpul ) cu spirt sanitar, carmol, etc.

Antibiotice se iau DOAR în ultimă instanţă ( NU se administrează de la început ), în cazul în care simptomele se agravează şi DOAR dacă sunt prescrise de medic!

Toate cele bune şi multă sănătate!

| titicristina21 a răspuns:

Gargara cu sare de mai multe ori pe zi daca te doare sau nu-ti trece ai rosu in gat du-te la medic si iti va da antidotul sper ca te-am ajutat!

| SantaClaus123 a răspuns:

Du-te la farmacie si cumpara Tam Tum Verde, foloseste foarte mult, cel putin pe mine m-a "adus la normal" >D

| PhoebeK a răspuns:

1.Ia cate o lingurita cu miere dimineata inainte sa mananci.
2.Fa gargara cu sare.
3.Bea ceai cu lamaie...muuult. happy sper sa te faci bine repede

| catalyna58 a răspuns:

Fa-ti ceai de musetel si cand e gata adica sa fie foarte fierbinte fa inhalatie adica stai cu capul desupra oalei cu un prosop pe cap si respira... Dimineata fa-ti un ceai de menta si sa stai in pat... Daca in trei zile iti mai revii putin du-te la farmacie si i-ati 6 plicuri de coldrex! Iei de 2 ori pe zi.

| daphne12 a răspuns:

Ia un ceai si stoarce si putina lamaie in el sau taie niste feliute de lamaie si trecele putin prin zahar si manaca-le.

| ionut201625 a răspuns:

Incearca sa mananci miere de albina...2-3 lingurite, nu mult!

| Leonidas20 a răspuns:

Un ceai fierbinte si 2 lingurite de miere dimineata si seara inainte de culcare. In cateva zile o sa vezi diferenta.

| gabriela500gabita a răspuns:

Iti poti face un „medicament" cu ghimbir, miere si lamaie, si daca vrei iti poti pune si putina scortisoara ( sa nu folosesti apa ca altfel vei strica tot ), trebuie sa bei daca poti cam de 3 ori pe zi
-dimineata pe stomacul gol
-la amiaza ( doar daca ai timp sa bei altfel lasa )
-seara inainte de culcare
Vei vedea ca o sa iti treaca eu asa mi-am facut si mi a trecut foarte foarte repede mai ales ca aveam nevoie ca ziua urmatoare aveam o intalnire si trebuia sa vorbesc mult. Sper sa te ajute si daca a functionat lasa-mi un mesaj pe profil. Insanatosire gravnica.

| dianamarin1 a răspuns:

Un ceai fierbinte cu miere si lamaie. sanatate happy

| danuta5415485484 a răspuns:

Fa un control la medic, sau bea pastile, cel mai traditional mod, este sa beai ceai fierbinte cu miere de albina si lamie, multi recomanda gargara, nu este bine, cind glandele sint umflate gargara nu ajuta ...bea pastile etc. sper ca te-am ajutat
happy

| Ary2004 a răspuns:

Poti sa bei lapte cald cu un galbenus de ou si cu miere.

| eutepup a răspuns:

Pai bea ceai cald si apoi incerca sa nu mai vorbesti o zi(vorbeste cu ceilalti pe retelele de socializare sau printr-o foaie)si a doua zi n-o sa mai fi ragusita