Întrebare recomandată | Animeforlifee9921 a întrebat:

Buna TPU. De cand eram mica, ma confrunt cu o problema legata de alimentatie si anume"mofturile la mancare". Nu imi plac foarte multe alimente si de aia sunt si foarte slaba: am 40 de kg la 14 ani. Nu suport carnea,mi se pare cea mai scarboasa chestie,mai ales cea de porc sau vita. Ai mei ma tot ameninta ca o sa ajung la perfuzii,dar eu ma simt destul de bine totusi. Li se pare ca mananc ft putin si imi zic ca ei nu stiu cu ce traiesc eu. Nu sunt bulimica, chiar as vrea sa mananc ce mananca toata lumea, dar daca ma fortez fac toxiinfectie si mi-e rau o saptamana. Cum as putea sa mananc si eu orice si nu ma refer la plastice si chestii necomestibile, ci la mancare? Vara trecuta, am lesinat in dus si ai mei m-au tras la raspundere evident, ca cica"vezi ce ti se intampla, vrei la spital sa te indoape aia de medicamente?". Cum as putea sa vorbesc cu ei despre problema asta fara sa mai tipe la mine? Va rog seriozitate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| andreeaeml1200 a răspuns:

În primul rând, vreau să îți spun că nu ești singura persoană care se confruntă cu această problemă. Există mulți oameni care au mofturi la mâncare sau care simt că nu pot mânca anumite alimente. Este important să știi că acest lucru nu este neapărat o problemă, atâta timp cât te simți bine și ești sănătoasă.

În ceea ce privește relația cu părinții tăi, ar fi bine să le vorbești deschis despre problemele tale legate de alimentație. Încearcă să le explici că nu îți place anumite alimente și că nu poți mânca atât de mult ca și ei. Poți încerca să le spui că te simți judecată și presată de câte ori îți amintesc că nu mănânci suficient. În același timp, poți încerca să îi asiguri că îți dorești să îți îmbunătățești obiceiurile alimentare și că vrei să lucrezi cu ei pentru a găsi soluții.

Încercați să găsiți împreună o soluție, poate încercați să gătiți împreună și să îți dai seama ce alimente îți plac și care nu. Este important să le arăți că îți pasă și că ești deschisă să încerci lucruri noi, dar în ritmul tău.

De asemenea, este important să îți asculti propriul corp și să nu te forțezi să mănânci atunci când simți că nu poți. Încearcă să mănânci alimente pe care le iubești, dar încearcă să faci și schimbări mici pentru a-ți îmbunătăți dieta. Încearcă să mănânci mai multe fructe și legume, sau să încerci să gătești anumite alimente în moduri diferite pentru a le face mai plăcute.

În cele din urmă, dacă te simți că problemele tale legate de alimentație îți afectează sănătatea sau calitatea vieții, ar trebui să vorbești cu un medic sau cu un specialist în nutriție pentru a primi ajutor și sfaturi personalizate

11 răspunsuri:
| kr.mdy a răspuns:

Ai putea sa le faci pe plac sa manaci ce ti pun in farfurie, fara sa te strambi, sa vada si ei ca te stradui.Nu te mai complica sa i lamuresti, si. poti sa i mai imbunezi cu un zambet.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ar trebui să mergi la medicul de familie și la un alt medic, poate nutriționist.
Încearcă să mănânci ciorbe și fructe, de acolo cred că îți iei cam tot ce ai nevoie.

| Freya1 a răspuns:

Se poate sa ai o sensibilitate ori creata de tine psihic fără sa iti dai seama (îți faci greata singura), ori dintr-o problema de sănătate.
Părerea mea e sa vorbești cu mama ta și sa ii spus a meargă cu tine la niste analize, iar dacă toate ies bune sa încerci un psiholog.
Alimentația proasta îți poate afecta viata.

| Fatamuntilor a răspuns:

Primul pas ar fi sa mergi cu mami la medicul de familie si sa soliciti niste analize. Poate si un eco la ficat.
EXISTA multe feluri de pregatire a unui preparat.O poti ajuta pe mama sa gateasca.Sau poti gati chiar tu, nu e
asa de greu.
CAND vei vedea cum se face mancarea, sau mai ales cand faci chiar tu, vei vedea alfel lucrurile.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Așa am fost și eu până la 18 ani, ulterior am aflat că aveam probleme cu ficatul. Acum mănânc orice. Fă-ți analizele. Spune-le părinților că vi s-a zis la școală să vă faceți analizele complete măcar o dată pe an. Nu cred că ar avea ce comenta despre asta.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Omule, nu mai abera, nu are mofturi pentru că ar fițe, ci pentru că organismul ei reacționează așa la mâncare, este absolut clar că e o problemă de sănătate.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

O sa iti las un videoclip ca sa vezi adevarata viata din Romania, fara mall-uri si KFC-uri si haine scumpe.

https://www.youtube.com/watch?v=OmxjmIrQu7s

Poate atunci n-o sa mai faci mofturi la mancare.

Răspuns utilizator avertizat
| RosaliaOriginala a răspuns:

Altii mor de foame si tu faci mofturi? Pai daca putin scapa o nucleara realizezi ca atunci nu o sa mai fie mancare deloc? Tot mofturi o sa faci si atunci?

Răspuns utilizator avertizat
| Marius23231 a răspuns:

Te inteleg, nici eu nu am fost cel mai bine facut copil, eu aveam doar 55 de kilograme la 14 ani, si 1.72 inaltime. Iti recomand sa faci ce am facut si eu, mananca doar ce iti place, cat mai mult posibil, cat mai multe dulciuri si cat mai multa mancare nesanatoasa, fast food, incearca sa mananci de 4 ori pe zi, la ore cat mai fixe, si nu neglija sa mananci dimineata. Dar daca nu functioneaza, sau nu iti place ideea mea, ar trebui sa consulti un nutritionist, care sa iti fac un meniu fix. Cat despre treaba cu parintii, consider ca au si ei cat de cat dreptate, asta doar daca ai o inaltime mai mare de 1.60, caci daca esti mai pitica, nu conteaza varsta pentru kilograme.
Follow pe insta la mariusmarginean21happy