| TraficantDeCocaCola a întrebat:

De cateva luni am o tuse seaca de ca nu mai scap. A inceput cu o raceala, dar dupa ce raceala s-a terminat tusea a ramas. Mi-am facut ecografie la plamani si nu am nimic, iar analizele sunt perfecte. Am luat ceaiuri de la plafar, siropuri, pastile si nimic nu a fost de ajutor. Daca exista cineva care a fost sau inca este in aceasta situatie va rog spuneti-mi si mie ce mai pot lua pentru a-mi trece.
FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu există ecografie la plămâni, deci spui numai minciuni.
Trebuie să te vadă medicul de familie!
Pa, pa.

| SaveTheNature a răspuns:

Parerea mea este sa iti iei niste pastile pentru imunitate ( e posibil sa ai imunitatea scazuta) -mai ales daca nu te alimentezi bine.
In general persoanele care nu mananca dimineata, beau sucuri(gen Coca Cola, Fanta etc), mananca chipsuri, fast food. sau persoanele care fac cure de slabire au sistemul imunitar slabit si se vindeca greu.
Daca te doare si capul des, nu dormi bine, iti amortesc mainile sau sunt adesea reci -e si mai clar ca ai sistemul imunitar slabit.
Daca nu iti trece mai poti merge pe la ORL, sau TBC sa mai faci niste raze sau analize ceva.
O zi buna!

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Cola,sucuri,fastfood..alimentatie varza.o sa incerc asa ceva..multumesc :*

| OnuOnulică a răspuns:

Posibil esti racit.
Du-te la un medic.
Pa happy

| Ciobotaru_Lucian_1990 a răspuns:

Tusea este asociata de multe ori cu boala dar asta nu inseamna ca daca raceala a trecut trebuie sa treaca si tusea. Tusea seaca este cea mai pacatoasa dar trebuie sa te duci la doctor ca sa iti prescrie ceea ce trebuie. Nu lua medicamente dupa capul tau caci se va agrava.

| pupyiul a răspuns:

Baraka. Il gasesti la orice farmacie, costa in jur de 10-12 lei cutia. Este un medicament din plante si este cel mai eficient remediu existent pentru tuse uscata. Se ia de 3 ori pe zi, inainte de masa. Multa sanatate!