| anonim_4396 a întrebat:

Acum aproximativ o lună am tușit foarte rău vreo 2 săptămâni (tuse gălăgioasă și destul de seacă), iar de 2 săptămâni tușesc mai rar, iar tusea este cu mucus. Am luat tot felul de pastile și siropuri pentru tuse dar nu își fac efectul. Cum as putea să scap de această tuse?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Laringită sau bronșită.
Analiză exsudat faringian.
https://www.synevo.ro/cultura-exsudat-faringian/
Apoi iei cu prescripție medicală sau a farmacistului antibioticul prescris.

| RobertMoon a răspuns:

Trebuie sa iei ceva care sa te ajute sa scapi de expectoratie si sa iti curete plamanii ca de acolo vine tusea, iti recomad ACC 600 sau Bromhexim...gasesti la orice farmacie si sa consumi in paralel si vitamina c ca sa iti intaresti sistemul imunitar si sa scapi mai repede de problema happy vitamina C simpla de supt in jur de 500 mg pe zi sau poti lua Redoxon triple action 1 comprimat pe zi intr-un pahar cu apa, tot pentru sistemul imunitar, sanatate.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Tusea poate fi si de la inima, mai ales tusea seaca.Si daca ai tușit doua săptămâni, ti s-a iritat mucoasa care acum o elimini.Consulta un medic pentru a vedea care e motivul pentru care tușești. Daca motivul este inima atunci doar un medic cardiolog îți poate prescrie tratament.

| ChawChaw a răspuns:

Viziteaza doctorul de familie pentru o reteta de medicamente