| DeniApple0 a întrebat:

De cateva zile am racit, ieri mi-am suflat nasul prea tare si ma dor urechile si sunt infundate. Ce pot face sa treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Cand mi se infunda urechile, imi lipesc ambele palme pe ele, apasat, dupa care le trag repede deoparte.
De obicei, la 2-3 incercari mi se desfunda urechile.

Am avut si un caz cand unul din urechi mi s-a infundat "din senin", metoda de mai sus n-a ajutat, iar dupa o saptamana (cand m-am pregatit sa merg la ORL-ist) brusc s-a desfundat, fara nici o interventie.
Presupun ca, in acel caz, problema a fost cauzata de o mica raceala ("curent") pe care l-am luat calatorind cu geamurile deschise.

In orice caz, daca infundarea nu trece in 8-10 zile sau este infundare completa pe ambii urechi, respectiv daca avem durere in zona urechilor, atunci se recomanda un consult la un medic specialist ORL.

4 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu-ti mai sufla nasul asa tare in primul rand si in al doilea ia ceva pentru raceala, pastile.

| Victoria18 a răspuns:

Apelezi la leacuri babesti. Pui cartofi taiati cu otet si cu o esarfa stransi la gat. Pui in picioare ciorapi cu otet, bei ceai de musetel.

Răspuns utilizator avertizat
| izsak123321 a răspuns:

Bea ceai fierbinte cu lămâie.Asta funcționează.